Bankaların sunduğu kredi paketlerinde tüketicileri zorlayan en önemli konu yüksek kredi faiz oranlarıdır. Kullanılan kredinin vadesi uzadıkça tüketiciden tahsil edilen kredi faiz yükü de doğru orantılı olarak artış gösterir. Bu nedenle ya kısa vadeli krediler kullanılmaya çalışılmalı ya da faizsiz banka kredisi kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 

Bankalar en çok kazancı kullandırdıkları krediler üzerinden elde ederler. Bu nedenle faizsiz kredi kullanımı bankalar için mümkün değildir. Yani banka o faiz gelirini yine ismini değiştirerek yine alır. Örneğin faizsiz kredi kampanyaları düzenleyen bankalar bunun yerine peşin komisyon alırlar. Yani aslında faiz tutarının tümü henüz kredinin başında sizden tahsil edilir.  Ancak peşin ödeme yaptığınız için bu tip krediler daha avantajlıdır.

Katılım bankalarının kullandırdıkları krediler ise yine faizli kredilerdir ancak sizden tahsil edilen paranın ismine faiz değil de katılım payı adı verilmektedir. Önceden kredi ödeme planı çıkarılan ve sizin henüz kredinin başında ödeyeceğiniz tutarın hesaplandığı bir kredi planının faizsiz kredi olduğunun iddia edilmesi hiçbir gerçeklik taşımaz. Günümüzde gerçek faizsiz kredi sadece hibe krediler için sağlanan devlet destekli krediler ve Avrupa Birliği kredileridir ki bu kredilerde evlenen çiftlere verilen evlilik kredisi ve yeni iş yeri açmak için verilen girişimcilik kredileridir.