Konut sahibi olmak için hayal kuran ancak bunun için yeteri kadar nakit birikimi bulunmayan kişilerin en çok kullandıkları yöntem konut kredisi kullanmaktır. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişilere yönelik olarak geliştirilen konut kredisi paketleri için yüksek tutarda faiz oranı tahsil edilmesi pek çok kişinin bu konuda kararsız kalmasına neden olmaktadır.

Örnek vermek gerekirse 120 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi kullanan bir kişinin konut kredisi geri ödemesi 183 bin 485 lira olmaktadır. Yani kişi nerede ise kullandığı kredi tutarı kadar faiz ödemek zorunda kalır. Bu kredi yükü kirada otururken ev sahibi olan kişiler için zaten düzenli olarak kredi ödemeleri bulunduğu için yük olmamaktadır. Aylık en az 600 lira sabit kira ödense dahi 10 yılda 72 milyar kira gideri ödeyerek sonunda hiçbir şey sahibi olamamaktan ise konut kredisi ödeyerek ev sahibi olmak tabi ki daha avantajlıdır.

Faiz ödemeden ev sahibi olmak isteyen kişiler için ise farklı sistemler söz konusudur. Ancak bu sistemlerde ne yazık ki dolandırıcılık gibi olaylar çok yoğun yaşandığı için sözleşmelerde çok dikkatli olunmalıdır. Faizsiz konut kredisi paketleri de bulunduğu gibi bu paketlerde peşin komisyon ödendiği için kişinin nakit birikimi bulunması gerekir. Eminevim adı verilen sistemde de faiz ödenmemekle beraber kurulan grupta sıra ile konut alınması esası üzerinden sistem yürütülmektedir.