Özellikle de ticari işlemler yapan küçük ve orta ölçekli işletmelerin sıklıkla tercih ettikleri factoring kredileri belirli bir alacak karşılığı kullanılan kredilerdir. Yani banka kredileri ile factoring kredileri birbirinden farklı kredilerdir. Çünkü banka kredilerinde kişinin kredi notu ortalaması baz alınır ve bu ortalamaya bağlı olarak bir teminat beklenmeksizin kredi onayı verilir.

Ancak ister factoring konut kredisi isterse de factoring ihtiyaç kredisi olsun bu tip kredilerde factoring şirketleri mutlaka kredinin karşılığında alacak teminatı ister. Bu bir şirkete kesmiş olduğunuz vadeli fatura olabileceği gibi aynı zamanda çek ve senet gibi vadeli alacaklarınız da olabilir. Amaç factoring şirketinin elinde teminat olmasıdır. Bu teminat karşılığında belirli bir komisyon ve faiz karşılığında size ödeme yapılır.

Günümüzde KOBİ olarak adlandırılan pek çok orta ve küçük ölçekli işletme ağırlıklı olarak factoring şirketleri ile çalışmayı tercih ederken yaşanan bu yoğunluk bankaların da factoring şirketleri arasına isimlerini yazdırmalarına neden olmaktadır. Günümüzde Garanti Factoring, Akbank Factoring ve ING Factoring gibi pek çok bankanın factoring grupları bulunmakta ve bankaların bazıları da bu alanda girişimlerde bulunmaya hazırlanmaktadır.