Teknolojinin gelişmesi ile para kazanma yöntemleri de oldukça gelişti ve değişti. Mağazalardan alış veriş yapan kişilerin yarısından fazlasının o ürüne öncelikle online olarak baktığı bilinmektedir. Durum böyle olunca da en fazla ilgi gören sosyal medya platformları ticaret konusunda da ilgi çekici hale geldi. Instagram, twitter ve facebook üzerinden para kazanmak mümkün hale geldi. Peki, facebook’tan para kazanma yolları nelerdir?

Facebooktan para kazanma yolları

Ne kadar çok takipçiniz varsa, bu takipçileriniz ile ne kadar çok iletişim kuruyorsanız o kadar popüler biri olursunuz. Şimdilerde sosyal medya fenomeni olarak adlandırılan çok takipçili hesaplarda reklam yaparak para kazanabilirsiniz. Ancak artık facebook bu anlamda çok etkili değil.

Sosyal medya yönetimi yaparak para kazanabilirsiniz

Tüm markaların facebook sayfaları vardır. Burada ciddi bir itibar yönetimi yapılmaktadır. Markalar ile anlaşarak bu marka sayfalarına yazılı, görsel ya da videolu içerikler üretebilirsiniz. Takipçilerden gelen soruları yanıtlar, beğenileri ve yorumları takip ederek sosyal medya yönetimi yapabilirsiniz.

Satış ortaklığı ile facebookta para kazanabilirsiniz.

Satış ortaklığı programları yurt dışında çok uzun yıllardan bu yana kullanılan bir yöntemdir. Bu yolla çok ciddi paralar kazanılabilir. Satış ortaklığı veya affiliate olarak adlandırılan bu yöntem için marka ile anlaşma yapmanız gerekmektedir. Hemen hemen bütün markaların satış ortaklığı programları vardır.

Marka ile anlaşma yapıtğınızda marka size bir kod, bir link ya da sitenize yerleştirmeniz için bir banner verir. Bu link, banner ya da görsel üzerinden marka web sitesine giderek alış veriş yapıldığında marka size komisyon verir. Komisyon miktarları markasına göre değişir.

İtunes gibi amazon gibi çok büyük markalarla yapabileceğiniz bu iş ortaklığında bazı markalar sadece trafik üzerinden bile ödeme yapmaktadır. Yani sizin sayfanızdan, hesabınızdan veya web sitenizden bu linklere tıklandığında da ödeme alabilirsiniz.,

Affiliate  programları için her markaya özel ayrı sayfa veya hesap açabilirsiniz. Her bir sayfa için o sayfanın hedef kitlesine yönelik çalışmalar yapar, etkinliğinizi artırırsınız.

Facebook ‘ta grup kurarak para kazanma yöntemleri

Facebook grupları hem ürün satışı hem de etkinlik planlaması ve duyurusu açısından hala oldukça aktiftir. Çok fazla üyesi olan gruplarda tanıtımlar yapabilir, markalarla anlaşarak etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Aynı şekilde duyurular yapabilir bunlar için duyuru başına ücret de alabilirsiniz.

Facebook’ta grup kurarken dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta vardır. Öncelikle grubun organik olarak büyümesini sağlamalısınız. Yani ben şu gruba girdim çok iyi vs şeklinde insanların birbirine grubunuzu tavsiye etmesi lazım.

Grubunuzun orijinal olarak insanların ihtiyacını karşılar nitelikte olması da önemli. Grupta 100 bin kişi olsa a aktif insan sayısı çok az olursa oradan verimli sonuç almak pek mümkün olmaz.

Facebook beğenilerden nasıl para kazanılır?

Online para kazanma yöntemleri ya da evden para kazanma yolları gibi aramalarda karşınıza ilk olarak beğeni yaparak, yorum yazarak para kazama imkanları çıkar. Bu sadece facebook için değil bir çok medya platformu için kullanılabilir. Zaman ve getirisi açısından incelendiğinde ise facebook beğeni ile para kazanmanın ya da yorum ile para kazanmanın çok mantıklı olmadığını görebilirsiniz.

E kitaplar, el örgüsü işler veya kendin yap projelerinizi satabilirsiniz.

Microsoftun çeşitli programları ile pdf olarak e kitaplar hazırlayabilirsiniz. Kısa, uzun , bilgi verici kitaplar ya da hikaye kitapları yazabilirsiniz. Bunların ödemelerini eft ya da havale olarak alabilir, kitabı satın alan kişilere kitabı ve şifresini gönderebilirsiniz.

El örgüsü işlerinizi, boyamalarınızı, süs eşyalarınızı facebookta satabilirsiniz.

Facebook yakın zamanlarda direk kendi platformu ya da messenger uygulaması üzerinden satış işlemleri gerçekleştirmeye başlayacağını da duyurdu.