Kredi kullanma oranları her geçen gün artmaya devam ederken bu artışın en önemli nedeni bankaların kredi kullanımını son derece kolaylaştırmasıdır. Eskiden kredi onayı vermek için oldukça ağır şartlar talep eden bankalar günümüzde artık evraksız kredi kullanımı yaygınlaştırmakta ve müşterilerine hazır kredi limitleri tanımlayarak müşterilerinin tek bir onayı ile hesaplarına kredi aktarmalarını mümkün kılmaktadır.

Kredi notu yüksek olan kişilerin ve kurumların kredi kullanımları oldukça kolay olurken düşük kredi notuna kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bunun en önemli nedeni ülkemizde hizmet veren banka sayısının yükselmesi ve bankaların kredi kullanma pastasından en büyük payı almak için birbirleri ile kıyasıya bir rekabete girmesidir. Evraksız kredi veren bankalar her geçen gün sayı artarken bunun bir önemli nedeni de gelişen teknolojidir.

Yaşanan bu yüksek rekabet sayesinde eskiden kredi kullanmak isteyen müşterilerinden onlarca kriteri karşılamasını isteyen bankalar günümüzde evraksız kredi kullanımına izin vermektedir. Yine gelişen teknoloji sayesinde artık bankalar Findeks kredi notu sisteminde müşterilerinin sadece kimlik numarası bilgilerini girerek kredi ödeme performanslarına ulaşmakta ve çalışma süreleri ile sisteme girilen aylık gelir tutarlarını görebilmektedir. Bu da çalışma belgesi gösterilme zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır.