Günümüz de belirli bir yaşa gelmiş hemen hemen herkesin kredi veya kredi kartı kullandığını biliyoruz. Durum böyle olunca dar gelirli vatandaşların kullandıkları kredi veya kredi kartı gibi ürünlerinde ödeme aksaklıkları yaşanması oldukça sık görülen bir durum. Bankaların bu durum da müşteri kaybetmeleri sebebi ile verecekleri ürünlerin şartları konusun da esneklik gösterdikleri aşikâr.

Evraksız kredi kimlere hangi şartlar da verilir?

Bankalardan kredi almak için gereken şartlar ve belgeler vardır bunlar kimlik, gelir belgesi SGK dökümü gibi belgelerdir. Bu belgeleri bankalara sunmadan kredi almakta artık mümkün. Evrakları bankaya sunmadan kredi almak için maaşını herhangi bir banka hesabından alıyor olması gerekmektedir. Aynı zamanda daha önce almış olduğu krediler de ve kullanmış olduğu kredi kartlarında herhangi bir aksaklık yaşamamış olması gerekmektedir. Aksi halde evraksız kredi alamaz.

Evraksız kredi veren bankalar inceleme yaparken nelere dikkat ediyor?

Evrakları olmadan kredi başvurusu yapan kişinin daha önceki bankalarla çalışma sistemi göz önünde bulundurularak başvurunun değerlendirmesi aşamasında ilk olarak KKB puanı ve bilgilerine bakılır. KKB puan sorgulamasında en azami 1400 puanın altındaysa ve eski ürünlerin de gecikme takip gibi durumlar yaşanmış ise sisteme başvuru bile girilmeden olumsuz yanıtı gelir. KKB puanı 1400 üzerindeyse, banka çalışmaları geçmişten bugüne olumlu ise ve bir banka hesabından maaşını kullanıyorsa evrak vermeye gerek olmaksızın kredi onaylanacaktır.

Kredi başvurularında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kredi kullanırken dikkat edilmesi gerek en önemli şey (KKB) kredi notunuzdur. Kredi notu eğer düşük ise kredi kullanamazsınız. Kredi notunuzu öğrenmeden kredi başvurusunda bulunmamalısınız. Çünkü yapacağınız ve olumsuz sonuçlanacak her başvurunuz kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyerek puanınızı düşürmektedir. Kredi notunuz, olumsuz sonuç alan başvurularınızın tekrarlanması halinde sıfır puana kadar düşebilir ve tekrar KKB puanı oluşması için oldukça uzun bir zaman ve çaba harcanması gerekmektedir.

Kredi notu nasıl yükselir?

Bankalarla çalışmanızın olumlu ve sorunsuz olması halinde aylık belirli günlerde kredi notunuzu eklenen puanlarla kredi notunuz yükseltilir. Kredi notunun biran öce yükselmesi isteniliyor ise, alışverişlerinizi nakit yapmak yerine paranızı kredi kartınıza yatırarak harcamalarınızı sürekli kredi kartından yapmanız kredi notunuzun yükselmesine oldukça büyük bir etken. Bunun dışında kullanmış olduğunuz krediler varsa ödeme günlerini hiç aksatmadan yapmanız da kredi notunuzu yükseltecektir. Sizlerde

Aylık Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Çekilir?