Bugünkü yazımızda sizlere ” Devlet desteği ile evlilik kredisi  ” konusunu ele alıcaz.Sosyal devlet anlayışının en belirgin özelliklerinden biri de vatandaşın pek çok anda yanında olma gerekliliğidir. Devletimiz de özellikle son dönemde yaptığı ataklar ile insanımızın sürekli olarak yanında olmaya çalışıyor. Bu çalışmalar; ticari alanda olduğu kadar yuva kurma konusunda da evlilik kredisi ile kendini belli ediyor.

Bu çalışmalar ilgili devlet kurumlar tarafından yönetiliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’da yaptığı faaliyetler sonucunda evlenmeyi düşünenlere özellikle de genç kardeşlerimize yaptığı yardımlar ile öne çıkıyor.

Bu yardımların en öne çıkanı ise faizsiz ve ücretsiz evlilik kredisi. Evlenmek isteyip ede gerekli maddi gücü olmayan gençlerimiz hayallerinden vazgeçmesin ya da onları ertelemesin diye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı onlara yardımcı olmak için faizsiz kredi veriyor.

Devlet desteği ile evlilik kredisi nasıl alınır?

Bunun için bakanlığın aradığı birinci şart; evlenecek olanların 18 ile 24 yaş arasında olması gerekiyor. Ayrıca çiftler ağır ceza kapsamına girecek suçlar yüzünden yargılanmamış olmalı. Son olarak da ilgili bireylerin evlenebilmek için yeterli maddi güçten yoksun olmaları gerekiyor.

Tüm bu genel şartlar sağlandığında devlet destekli evlilik kredisi almaya hak kazanan çiftler on bin liraya kadar evlilik kredisi alabiliyorlar. Üstelik ilk yıl kredilerini geri ödemelerine de gerek kalmıyor.

Devlet destekli evlilik kredisi alıp da çocuk sahibi olanları kredi ödemeleri de 1 yıl daha erteleniyor. 10 bin lira tutarında olan evlilik kredisinin geri ödenmesi ise 4 yıl içinde yapılmalı. Devletimizin sosyal yönde yaptığı bu çalışmalar vatandaş tarafından büyük beğeni ile karşılanırken yeterli maddi gücü olmayan insanımızın da evlilik hayallerini ertelememesi sağlanıyor.

Evlilik kredisi nasıl alınır, 2018 evlilik kredisi hakkında diğer sorularınız için sitemizde yer alan diğer yazıları kontrol edebilirsiniz.

Evlilik kredisi alan çift sayısı sürekli olarak artmaktadır ve bu artış 2017 son çeyreğinde %27 oranında olacağı tahmin edilmektedir. Devlet destekli evlilik kredisi almak oldukça kolay bir hale geldi.

Sonunda aradığınız kişiyi buldunuz ve artık evlenmek istiyorsunuz ancak evlenmek için gereken masraflar sizi bir hayli aşıyor. Düğün, ev, balayı, gelinlik-damatlık, dekorasyon, yeni mobilyalar, beyaz eşya derken tüm bu masraflar gözünüzde büyüyor. Her şeyiniz tam olmadan evlenmek de istemiyorsunuz. Peki ne yapacaksınız? Bankaların evlenmek isteyen gençler için yaptığı kredi kampanyalarının yanında, devlet de evlenenlere destek sağlıyor. Devlet destekli evlilik kredisi evlenmek isteyen, 26 yaşına kadar olan gençlere veriliyor.

Evlilik Kredisi Almak İçin Şartlar Nelerdir ?

  • Ayrıca daha önce devlet yurtlarında kalmış ve yetim kalmış gençlere, evlilik kredisinde devlet 2 yıla kadar borç erteleme imkanı da sunuyor.
  • 10.000 TL teşvik ile verilen devlet destekli evlilik kredisi almak isteyen gençlerin, daha önce ağır suçlardan herhangi birini işlememiş olması gerekiyor.
  • Maddi durumu evlilik masrafını karşılamaya yetmeyen gençlere verilmektedir. 1 yıl geri ödemesiz olarak ve faizsiz olarak verilen bu kredi, devlet tarafından gençleri evlenmeye teşvik ediyor. 10.000 TL evlilik kredisi, 48 ay taksitle geri ödeniyor.
  • Evlendikten sonraki ilk yıl çocuk sahibi olan gençlere 1 yıl daha kredilerini erteleme seçeneği de sunuluyor.

Devlet ayrıca, 27 yaşına kadar olan evlenmek isteyen çiftlere çeyiz yardımı da yapıyor. Bankada çeyiz hesabı açtığınızda devlet bu hesaba 5000 TL destek sağlamaktadır. Bu destek yalnızca ilk kez evlenen çiftlere sağlanmaktadır. Bu açacağınız hesaba düzenli olarak para yatırıyor olmanız ve paranın birikiyor olması da aranan bir diğer şart oluyor. Daha sonra, bu sürenin sonunda evlenmeye karar verdiğinizde devlet destekli evlilik kredisi ile size 50000 TL çeyiz yardımı yapılıyor.

Evlenmek isteyen çiftlere uygun koşullarda maddi destek verilmesi amacı ile uygulamaya geçirilen evlilik kredisi ne yazık ki yaş sınırlaması nedeni ile pek çok çift tarafından kullanılamamaktadır. Genç çiftlerin evlenmeleri için geliştirilen devlet destekli evlilik kredisi paketlerinden yararlanmak isteyen çiftlerin en az 18 en fazla 24 yaşında olması gerekmektedir.

Bu nedenle ne yazık ki evlilik kredisi almak istiyorum diyen pek çok çift bu avantajlı kredi koşullarından yararlanamamaktadır. Üniversite bitiren ve daha sonra iş arama yarışına giren çiftlerin pek çoğu 24 yaşını aştığı için özellikle de erkekler için bu yaş sınırı büyük bir dezavantaj haline gelmektedir. Evlilik kredisi veren bankalar ise sadece kamu bankalarıdır.

Evlilik kredisi başvurusu için yeni yapılan düzenlemeler sonucunda ise oluşan yoğun baskı nedeni ile evlilik kredisi yaş sınırı üniversite mezunu çiftler için 26 yaşa çekilmiştir. Yürütülen yeni uygulama kapsamında evlenmek istiyorum diyen çiftlere 10 bin lira evlilik kredisi kullandırılacak olup ilk yıl geri ödemesiz kredi kullandırılması sayesinde çiftlere borçlarını çok daha kolay bir şekilde ödeme imkanı sağlanmaktadır. Yine bundan sonraki aşamada 48 ay vadeli kredi geri ödemesi seçeneği de sunulduğu için ihtiyaç kredisi ile evlilik kredisi karşılaştırma yapılamayacak kadar büyük avantajlara sahiptir.