Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Hızlı Kredi Notu Yükseltme Taktikleri Nelerdir 2018
Hızlı Kredi Notu Yükseltme Taktikleri Nelerdir 2018

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının da destek verdiği evlilik kredisi projesi evlenmek isteyen gençlerin evlenebilmek için kullanacakları nakit para sıkıntısının devlet yardımı ile alabilecekleri bir kredi türüdür. Evlenecek olan çiftlerin kullanacakları bu kredi faizsiz olup evlenirken masraflar için büyük kolaylık sağlayacaktır. Ödeme açısından da evlenecek çiftleri zorlamayacaktır.

Evlilik kredisinden kimler faydalanabilir?

Devlet destekli evlilik kredisi alacak kişilerin, krediye başvurabilmeleri için belirli şartlara uygunluk göstermeleri gerekmektedir. Bu şartların başında; evlenecek olan kişilerin yaşlarının on sekiz ile yirmi dört yaş arasında olması gerekmektedir. Eğer evlenmek isteyen kişi üniversite mezunu ise yaş sınırı yirmi altı ile sınırlandırılır. Evlilik kredisi; zor durum da olup evlenemeyen çiftlere verildiğinden dolayı, krediyi almak isteyen kişilerin maddi durumlarının krediye uygunluk göstermesi gerekmektedir. Maddi durumu iyi olan kişiler bu krediden faydalanamaz. Aynı zamanda adli sicil kaydının da temiz olması gerekmektedir. Kişi ağır ceza suçlarından ceza almış ise bu krediden faydalanamaz.

Evlilik kredisinin faizi ve ödeme şekilleri nelerdir?                              

Evlilik kredisi alarak evlenen kişinin almış olduğu krediyi ödemeye başlaması için bir yıl süre verilmiştir. Yani kredi alındığından sonraki bir yıl içinde ödeme yapmaz ve bir yıl doldurulduktan sonraki ay ödemeye başlar. Evlilik kredisi alan kişi ilk bir yıl içinde çocuk sahibi olmuş ise bu krediyi ödeme süresi bir yıl daha uzatılır ve bu süre içerisinde herhangi bir faiz söz konusu değildir. Evlilik kredisi alan kişi krediyi aldığı tutarda öder. Bu kredi için faiz alınmaz. Kredi vadesi ise faizsiz dört yıllık bir zaman diliminde ödenir.

Evlilik kredisi ne kadar alınır?

Faizsiz evlilik kredisi bir yıl geri ödemesiz olup 10.000 Türk lirasına kadar verilmektedir. Bu tutar bir yılın sonunda dört yıl yani kırk sekiz aylık vade ile ödenir. Evlilik kredisi kamu sermayeli bankalara başvurulması sonucu alınmaktadır. Bu bankalar Vakıf bank, ziraat bankası ve Halkbank olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   En Güvenilir Factoring Firmaları

Çeyiz desteği nedir?

Evlilik kredisinden faydalanmak isteyen yaş sınırına uygun olan gençlerden ilk olarak bankadan bir çeyiz hesabı açtırmaları istenecek. Açılan bu çeyiz hesabına kredi almak isteyen kişi üç yıl boyunca her ay düzenli para yatırması gerekiyor. Yatırılması istenen tutar en az 100 Türk lirası ile en fazla 1000 Türk lirası arasında olmalıdır. Çeyiz hesabını hem bayanlar hem de erkekler açtırabilirler. Yani evlenecek çiftler de her iki tarafta bu krediden faydalanarak ikisinin de evlilik kredisi alabilmeleri mümkün. Çeyiz hesabınızda biriken bu tutara üç yıl sonra 5000 Türk lirası devlet yardımı eklenecek. Bu yardımın tutarı 15.000 Türk lirasına kadar yükselebilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.