Evlilik kredisi desteği devletin evlenmek isteyen çiftlere verdiği destektir. Bu desteği almak isteyen çok sayıda çift vardır. Evlilik kredisi desteği hakkında ayrıntılı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. 

Evlenmek isteyen ve düğün hazırlığı yapan çiftlerin en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri nakit paradır. Çünkü evlenmek için beyaz eşya, mobilya, çeyiz ve düğün salonu gerekmektedir. Bunların tümü masraftır. Bu yüzden evlenmek isteyen çiftler evlenmek ve düğün yapmak için gerekli parayı nereden bulabilecekleri konusunda düşünürler.

Günümüzde evlililik hazırlığı yapan gençler daha çok bankalardan evlilik kredisi ve düğün kredisi adı altında krediler çekmeyi ve tüm masraflarını bu şekilde karşılamayı düşünürler. Ancak gençlerin tümü bunu yapamamaktadır. Bu yüzden de 20 yaş ve üstü gençler bankadan kredi almadan nasıl evlenebilecekleri konusunda araştırma yapmaktadırlar. Bazı çiftler para biriktirerek evlenmeyi düşünmekte bazıları da çeyizlerini tamamlamak için beklemektedirler.

Devlet, evlenmek isteyen gençlerin yaşadığı nakit para sıkıntısını çözmek için 2016 yılında evlilik kredisi devlet desteği vermeye başlamıştır. Buna çeyiz parası da denmektedir. Fakat bu desteğin asıl adı devlet destekli evlilik kredisidir. Bu destek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının gerçekleştirdiği iş birliği sonucu verilmektedir. Gençlerin bu desteğe yaptığı başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından incelenmekte ve koşullara uygun olan gençlerin başvuruları kabul edilmektedir. Sadece 24 yaşını doldurmamış gençlerin başvuruları kabul edilmektedir.

Evlilik kredisi devlet desteği almak için bankaya başvurmalı ve başvurunuz kabul edildikten sonra bankada Çeyiz Hesabı açmalısınız. Devlet, Çeyiz Hesabı açan ve bu hesaba en az üç yıl boyunca para yatıran gençlere destek vermektedir. Sistemde en fazla beş yıl kalmanız mümkündür. Eğer eşiniz de Çeyiz Hesabı açarsa ve en az üç yıl boyunca hesaba para yatırırsa bu durumda çift olarak destek almanız mümkün olur. Böylece düğün masraflarınızı çok rahat bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı açtıktan sonra hesabınıza her ay en az 100 TL ve en fazla 1000 TL para yatırmanız şarttır. Devlet, Çeyiz Hesabına beş yıl boyunca para yatıran ve sistemde beş yıl kalan gençlerin her birine 5000 TL destek vermektedir. Ancak sistemden daha önce çıkarsanız daha az destek alırsınız. Eğer sistemden üç yılın yani 36 ayın sonunda çıkarsanız 4223 TL destek alırsınız. Eğer sistemden dört yılın sonunda yani 48 ayın sonunda çıkarsanız 4752 TL destek alırsınız. Elbette bu parayı aldığınızda Çeyiz Hesabınızda biriktirdiğiniz parayı da bu desteğin üstüne eklediğinizi düşünmelisiniz. Yani üç yıl boyunca hesabınıza her ay 100 TL yatırırsanız hesabınızda 3600 TL olur. Devlet de 4223 TL verince elinize bu iki tutarın toplamı kadar yani 7823 TL para olacaktır. Diğer durumlardan yapmanız gereken hesaplama da bu şekilde olmalıdır. Devlet destekli evlilik kredisinin avantajı devletin bu desteği faizsiz ve bir yıl ertelemeli olarak vermesidir. Desteğin geri ödemesini faizsiz olarak ve düğünden bir yıl sonra yapmaya başlarsınız.