Yeni bir ev kurmanın zorluğu her geçen gün artarken uzun süren ilişkileri olan kişiler bile bu nedenle evliliğe uzak durmayı tercih etmektedir. Ülkemizde evlilik yaşının artması ve buna bağlı olarak genç nüfusun azalması nedeni ile devlet evlilik kredisi ile evliliğin teşvik edilmesini planlıyor.

Bankaların kullandırdığı evlilik kredisi paketlerinden farklı olarak devlet teşvikli evlilik kredisi için yaş sınırı gibi evlenmek isteyen çiftlerde bazı özel şartlar aranıyor. Ancak banka kredilerinden farklı olarak yine devletin verdiği evlilik kredisinde hem daha düşük faiz oranları uygulanıyor hem de bir kısmı geri ödemesiz veriliyor. Evlilik kredisi 2015 yılında ilk kez gündeme getirilirken 2016 yılında bu uygulamanın hayata geçirilmesi bekleniyor.

Bankaların kullandırdığı evlilik kredisi için ise tek şart evliliğin gerçekleşmesi yada gerçekleşecek olmasıdır. Bu kredi paketinde yine düşük faiz oranları uygulanmakta ve 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına izin verilmektedir. Krediyi kullanan çiftlere bazı bankalar 3 ay ödemesiz ihtiyaç kredisi kullanımı izni vermekte ve bu sayede çiftlere kendilerini toparlamaları için ihtiyaç duydukları süre verilmektedir. Evlilik kredisi başvurusu için bankaya krediyi kullanacak olan kişinin kimlik belgesi ile başvuruda bulunması yeterlidir. Banka kredi başvurusunu inceleyerek uygun bulunması halinde kredi başvuru sonucu kişinin cep telefonuna kısa mesaj olarak gönderilmektedir.