Evlilik kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız bulunduğunuz koşullara göre bankaya ya da devlete evlilik kredisi başvurusu yapmanız mümkündür. Bu imkânların hangisinden yararlanacağınıza karar vermek için sizden istenen koşullar ile sizin barındırdığınız koşulları karşılaştırabilir, hangi kredinin size daha uygun olacağına karar verebilirsiniz.

Evlilik Kredisi Nedir?

Evlilik kredisi ya da düğün kredisi aslında ihtiyaç kredileri ya da tüketici kredileri kategorisi içinde bulunan bir kredi türüdür. Bu kredi türünü almak için ihtiyaç kredisi başvurusuna benzer bir başvuru yaparsınız. Ancak bu krediyi sadece bankalar değil devlet de vermektedir. Bankalar kredi puanından risk raporuna ve gelir durumuna kadar hemen hemen her şeye bakarkeni devlet başvurulara daha farklı değerlendirmeler yapmaktadır.

Evlilik kredisi çiftlerin evlenmek, çeyiz almaki düğün yapmak ve benzeri masrafları için kullandığı kredi türüdür. Bankalar evlenmek ve düğün yapmak isteyen çiftlerin ihtiyaçlarının farkındadır. Yani bu çiftlerin nakit para ihtiyacı olduğunu bilmektedir. Bu nedenle çiftlere evlilik kredisi ve düğün kredisi adı altında krediler sunmaktadır. Ancak bu kredilerin de avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Bankaya Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankaya evlilik kredisi başvurusu yapmak aşamasında hem sizin hem de müstakbel eşinizin durumunun önem kazandığını bilmelisiniz. Yani kredi alıp evlendikten sonra kredi borcu taksitlerini eve giren toplam gelir durumuna göre ödemeniz gerektiği için çift olarak elinize geçecek toplam geliri bankaya bildirmeniz gerekecektir. Banka size ya da müstakbel eşinize vereceği kredi tutarını ikinizin toplam gelirine göre belirleyecektir.

Bankaya evlilik kredisi başvurusu yaparken bankadan talep edeceğiniz kredi tutarını çok dikkatli belirlemeniz gerekir. Bankadan talep ettiğiniz kredi tutarının aylık taksitleri eve giren aylık toplam gelirin yarısını geçmemelidir. Başvuru sırasında sizin ve eşinizin varsa maaş bordrolarınız, SGK hizmet dökümleriniz, ikametgah belgeniz gereklidir. Ayrıca geri ödeme vadesi boyunca hayat sigortası yaptırmanız şarttır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankadan evlilik kredisi alamazsanız ya da almak istemezseniz ve devletin verdiği kredi için istenen koşulları taşıyorsanız ve aynı zamanda üç ya da beş yıl evlenmek için sabırla bekleyebileceğinizi düşünüyorsanız devlet destekli evlilik kredisine başvurabilirsiniz. Bu krediye başvurmak için 24 yaşınızdan gün almamış olmanız şarttır.

Devlet destekli evlilik kredisi için devletin anlaşmalı olduğu bankalardan birine başvurabilirsiniz. Başvurunuz onaylandığında bankada çeyiz hesabı açmanız gerekir. Bu hesaba en az üç ve en fazla beş yıl boyunca para yatırmanız şarttır. Devlet size üç yılın sonunda 4223 TL, dört yılın sonunda 4751 TL ve beş yılın sonunda 5000 TL kredi verir. Bu kredi faizsiz ve bir yıl ertelemelidir. Krediyi düğünden bir yıl sonra ödemeye başlarsınız ve 24 ayda geri ödersiniz.