Evlilik kredisi başvurusu yapmak için gerekli belgelerin neler olduğu evlilik hazırlığı yapan çiftler tarafından sorulmaktadır. Evlilik kredisi başvurusu için gerekli belgeleri yazımızda bulabilirsiniz.

Evlilik kredisi pek çok çiftin almayı gerekli bulduğu kredi türüdür. Evlenmek ve düğün yapmak son derece masraflı olaylardır. Özellikle ev döşemek, çeyiz almak, düğün yapmak nakit para gerektiren olaylar olduğu için çiftler evlilik kredisi ya da düğün kredisi alarak masrafları karşılamayı tercih etmektedir. Eğer çiftin birikimi ya da nakit parası yoksa evlilik kredisi almak şart olmaktadır.

Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlilik kredisi ya da düğün kredisi almak isteyen çiftlerin başvuru öncesinde ayrıntılı bilgi almaları şarttır. Hatta öncelikle uygun ve düşük faizli kredi veren bankaları araştırmak en doğrusudur. Bazı bankalar evlilik kredisi ve düğün kredisi adı altında kredi sunmak yerine müşterilerine uygun faizli ihtiyaç kredisi vermeyi tercih etmektedirler. Çünkü zaten düğün kredisi ve evlilik kredisi ihtiyaç kredisidir.

Evlilik kredisi başvurusu yapmadan önce ne kadar kredi çekmeye ihtiyacınızın olduğuna da karar vermeniz gerekir. Çünkü ihtiyacınızın üstünde evlilik kredisi almanızın size bir yararı olmayacaktır. İhtiyaç fazlası kredi daha fazla borç demektir. Evlendikten sonra uzun süre borç yani taksit ödeyeceğinizi düşünürseniz borç tutarınızın artmasının size yarası değil zararı olacağını görebilirsiniz.

Evlilik kredisi başvurusu yapmak için bankadan talep edeeceğiniz tutarı belirledikten ve hangi bankaya başvuracağınıza karar verdikten sonra kredi puanınızı sorgulamalısınız. Hatta yapabilirseniz Findeks’ten bir notlu risk raporu almanız daha iyi olacaktır. Böylece bankanın sizin kredi talebinizi onaylama olasılığının ne olduğunu bilirsiniz. Bankalar sizin talebinizi değerlendirirken kredi notunuza ve risk raporunuza bakacaklardır.

Notlu risk raporunuzu aldıktan sonra bankanın siz kredi verme olasılığı konusunda bir tahminde bulunabilirseniz ve bu tahmininiz olumlu bir tahminde bankaya kredi başvurusu yapabilirsiniz. Eğer notlu risk raporunuz sizin riskli bir müşteri olduğunuzu gösteriyorsa bankaya başvurmamanız daha doğru olacaktır. Önce birkaç ay kredi puanınızı yükseltmeye çalışmanız ve sonra kredi talep etmeniz kredi talebinize onay verilmesi olasılığını artıracaktır.

Bankaya kredi başvurusu yaptığınızda kredi talebinize red cevabı alırsanız kredi notunuz düşecektir. Reddedilmeniz bankanın size güvenmediğini gösterecektir. Bu nedenle bankaya başvurmadan önce risk raporunuza bakmanızda yarar vardır.

Evlilik kredisi başvurusu için gerekli belgeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Nüfus cüzdanınız
  • Maaş bordronuz ya da gelir belgeniz
  • SGK hizmet dökümünüz
  • Müstakbel eşinizin maaş bordrosu ya da gelir belgesi

Bankalar başvuru sırasında eşinizin gelir belgesini görmek isteyebilir. Bunun nedeni kredi taksitlerini evlendikten sonra birlikte ödeme durumunuzun olmasıdır. Yani aslında evdeki herkesin maaşlarının toplamı bankanın ilgilendiği husustur. Hatta çiftlerden birinin bankadan kredi talep etmesi durumunda bankalar çiftlerin aylık toplan gelirine göre kredi vermektedirler. Düğünden hemen sonra taksit ödemeye başlamamak için ertelemeli krediler almanız daha doğru olacaktır.