Evlilik hazırlıkları sırasında tüm masrafların karşılanması için çiftler evlilik kredisi ya da düğün kredisi çekerler. Peki, evlilik kredisi almak mantıklı mıdır? Bu sorunun cevabını almak için yazımızı okuyun.

Evlilik hemen hemen herkes için heyecan verici bir eylemdir. Bu yüzden evlilik hazırlığı yapan çiftler bu konuda hiçbir aksilik yaşamak istemezler. Ayrıca her şeyin çok güzel ve istedikleri gibi olmasını isterler. Çünkü çoğu kişi evlilik heyecanını hayatında bir kere yaşayacağını düşünür.

Evlilik herkes için önemli bir eylemdir. Zira evlilik yeni bir yola girmektir ve büyük bir başlangıcı ifade eder. Çiftler bu yüzden harcamaların ne kadar büyük olduğunu önemsemezler. Bir kere evlendiklerini düşünerek her şeyin en iyisini almak isterler. Bu yüzden evlilik kredisi ya da düğün kredisi alırlar ve kredi geri ödeme aylık taksitlerinin ne kadar büyük olduğunu önemsemezler. Geri ödemelerin yaratacağı etki evlendikten sonraki aylarda hissedilir.

Siz de evlilik hazırlığı içindeyseniz ve evlilik kredisi alıp almamak konusunda ya da hangi evlilik kredisini alacağınız konusunda karışık düşünceler içine girdiyseniz yazımızı okuyarak bu konuda nasıl hareket edebileceğinize dair fikirler alabilirsiniz.

Evlilik Kredisi Neden Alınır?

Evlilik ve düğün son derece masraflı eylemlerdir. Bankalar bu hususu dikkate alarak çok çeşitli evlilik kredileri oluşturmaktadırlar. Ancak bunları araştırırken ve incelerken çiftlerin dikkatli olması gereklidir. Çünkü bir heyecanla aldığınız kredinin faiz oranı, geri ödemeleri ve koşulları gözünüzden kaçabilir. Evlilik kredisi almanın çok gerekli olduğunu düşünebilirsiniz.

Evlilik kredisi almanın zorunlu olduğunu düşünmeden önce mutlaka düğün için yapmanız gereken harcamalara dair bir ihtiyaç listesi ve bütçe çıkarmalı, ayrıca ne istediğinize karar vermelisiniz. Kredi geri ödemesinin toplam tutarı sizin ve eşinizin maaşınızın yarısını geçmemelidir. Bütçeyi çıkardıktan sonra elinizde ne kadar para olduğuna ve bunun üstüne en az ne kadar kredi çekmeniz gerektiğine karar vermelisiniz.

Evlilik kredisi almak, bütçenizi çok aşmadığı ve geri ödemesi maaşınızın yarısını geçmediği sürece mantıklıdır. Ayrıca faiz oranı yüksek değilse aynı şekilde mantıklı sayılabilir. Evlilik kredisi almak için bankaların yaz başında yaptığı masraflı, düşük faizli ve avantajlı kredi kampanyalarından yararlanmak iyi olabilir. Masraflı kredilerin faiz oranları yüksek olduğu için alınması önerilmemektedir.