Evlilik İzni Ne Zaman Kullanılır?

Borsa Ne İşe Yarar?

Evlilik izni özellikle yeni evlenen çiftler için çok büyük önem taşımaktadır. Evlilik izni almak çoğu zaman zor olabilmektedir. Ancak bu konuda gerekli bilgiye sahip olursanız evlilik izninizi ne zaman ve nasıl kullanacağınızı da bilirsiniz. Evlilik iznini ne zaman kullanabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun.

Evlilik izni yeni evli çiftler için büyük önem taşımaktadır. Eğer özel işletmelerde, kamu dairelerinde çalışan işçi iseniz ya da memur iseniz evlilik izni alma hakkınız vardır. Bu hak İş Kanununda ve Devlet Memuru Kanununda belirtilmiştir. Bunun için 4857 sayılı İş Kanununa ve 357 sayılı Devlet Memuru Kanununa bakabilirsiniz. Çalışan olarak mazeret izni alma hakkınız bulunmaktadır. Tabi bunun için haklarınızı bilmeniz gereklidir.

Evlilik, evlenen herkes için önemli bir olaydır. Evlenmek için uzun süren bir hazırlık ve yorgunluk söz konusudur. Özellikle nikahtan ve düğünden sonra hemen çalışmaya başlamak ve iş hayatına hemen geri dönmek dinlenmek için gerekli zamanın bulunamamasına sebep olmaktadır. Bu yüzden kanunda da belirtildiği mazeret izinleri adlı izinler vardır.

Devlet belirli mazeretleri olan çalışanların izin almasını sağlamakta ve bu izin süreleri boyunca maaşlarından kesinti yapmamaktadır. Devlet çalışanları özel günlerde mazeret izinleri alabilmektedir. Üstelik bu izinler yıllık izinlere dahil değildir. Yani mazeret izinleri yıllık izinlerden ayrı tutulmakta ve bu izinlerden düşülmemektedir.

Mazeret İzinleri Ne Zaman Kullanılır?

Mazeret izinleri evlilik söz konusu olduğunda kullanıldığı gibi, annenin, babanın, eşin ya da çocuğun vefatı söz konusu olduğunda kullanılabilmektedir. Bu durumda izinlerin süresi 3 gün olarak belirlenmiştir. Bu günler için çalışanların maaşlarından kesinti yapılmamaktadır. Ancak çalışansanız ve eşiniz doğrum yaparsa bu durumda 7 günlük izin kullanabilmeniz mümkündür. Bu izin süresinde de maaşınızdan kesinti yapılmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   T.C. Merkez Bankası Beklenti Anketi Sonuçları

Eğer işçi olarak çalışıyorsanız ve evlilik izni almak istiyorsanız yazımızın başında belirttiğimiz 4857 sayılı İş Kanununa göre 3 günlük evlilik izni alabileceğinizi bilmelisiniz. Bu izni işvereninizden isteyebilirsiniz. Maaşınızdan bu izin süresince kesinti yapılmayacaktır. Üstelik bu izniniz yıllık izninizden düşülmeyecektir.

Ancak izninizi kullanabilmeniz için evlilik cüzdanınızın fotokopisini iş vereninize teslim etmeniz şarttır. Eğer kamu kurumunda çalışıyorsanız bu fotokopiyi İnsan Kaynakları Müdürlüğüne ya da Personel Müdürlüğüne teslim etmelisiniz. Memurlar için evlilik izninin 7 gün olarak belirlendiğini de not edelim.

Evlilik izni almak yazımızda okuduğunuz üzere sizin hakkınızdır. Yani mazeret izni kullanma hakkınız bulunmaktadır. Ancak sizin de bildiğiniz gibi düğünler ve nikahlar genellikle hafta sonlarına ve tatillere denk getirilmektedir. Bunun nedeni herkesin nikaha ve düğüne katılımını sağlamaktır.

Ancak bu durumda evlilik iznini kullandığınızı bilmeniz gerekmektedir. Yani evlilik izninin iş gününe denk gelmesi şart değildir. Eğer evlilik izniniz Cumartesi ve Pazar günlerine denk gelirse bu günler de evlilik izninizden düşülecektir. Bir defa evlenip boşanmanız durumunda daha sonra tekrar evlenirseniz yine evlilik izni kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.