Evlenmek İstiyorum, Banka Kredi Verir Mi?

Evlenmek isteyen kişilerin en çok ihtiyaç duydukları şey paradır. Çünkü para hem evinizi döşemenizi hem de düğün yapmanızı sağlar. Yazımıda bankaların evlenmek isteyen kişilere kredi verme koşullarını bulabilirsiniz. 

Evlenmek istiyorsanız öncelikle evlenmek için yeterince nakit paranızın olup olmadığını ya da bir birikiminizin olup olmadığını sorgulamanız gerekir. Bunun yanı sıra ebeveynelerinizden ne kadar destek alabildiğinize de bakmanız gerekir. Eğer mutlaka ek paraya ihtiyaç duyuyorsanız müracaat etmeniz gereken kurum banka olacaktır. Bankalar evlilik kredisi ya da düğün kredisi adı altında krediler sunmaktadır.

Devlet Evlenmek İsteyen Kişilere Destek Veriyor Mu?

Bankadan evlilik kredisinin nasıl alındığına geçmeden önce devletin evlenmek isteyen çiftlere verdiği devlet destekli evlilik kredisine yani diğer adıyla çeyiz parasına da değinmeliyiz. Devlet, 2016 yılında çıkardığı bir düzenleme ile evlenecek kişilere bir yıl ertelemeli ve faizsiz kredi vereceğini duyurmuştur. Bu kredi çok avantajlı bir kredidir. Ancak sadece belirli koşulları taşıyan kişilere verilmektedir.

Devlet destekli evlilik kredisi ya da çeyiz parası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında yapılan anlaşma sonucunda sadece belirli koşulları taşıyan kişilere verilmektedir. Bu koşulların ilki başvuru yapan kişinin 24 yaşından gün almamış olmasıdır. Eğer 24 yaşınızdan gün almamışsanız bu krediyi almak için bankaya başvurabilirsiniz. Bankadan onay çıktığı zaman da hemen bir çeyiz hesabı açmanız gerekir.

Çeyiz hesabınıza en az üç yıl ve en çok beş yıl boyunca her ay para yatırmalısınız. Yani bu krediyi ancak en erken üç yıl sonra alma imkânınız bulunmaktadır. Bu nedenle hemen evlenmek isteyen çiftlerin evlenmek için üç yıl beklemesi gerekecektir. Çeyiz hesabınıza her ay en az 100 TL ve en çok 1000 TL yatırmalısınız. Üç yılın sonunda birikiminizin yanında devlet size faizsiz ve bir yıl ertelemeli 4223 TL verecektir. Dört yılın sonunda 4751 TL ve beş yılın sonunda 5000 TL para alırsınız.

Bankadan Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli evlilik kredisi almak için gerekli koşulları taşımıyorsanız ya da bu krediyi almak için beklemek istemiyorsanız bankaların sunduğu kredileri araştırmanız ve incelemeniz gerekecektir. Bu araştırmayı isterseniz bankaların resmî internet sitelerine girerek ya da doğrudan banka şubelerine giderek yapabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken husus kredi notunuzdur. Kredi notunuz yüksek olursa aldığınız krediye uygulanacak faiz oranı düşük olacaktır.

Bankadan evlilik kredisi ya da düğün kredisi alabilmeniz için aylık geliriniz düzenli ve yeterli olmalıdır. Evlilik kredisi ya da düğün kredisi birer ihtiyaç kredisidir. Bu nedenle kredi aldığınız zaman geri ödeme vadesi boyunca hayat sigortası yaptırmanız gerekecektir. Burada dikkat etmeniz gereken konu sadece ihtiyacınız olduğu kadar kredi almaktır. Çünkü evlendikten sonra kredi taksidi ödemek zor olabilmektedir. Ayrıca ertelemeli kredi alırsanız evlendikten hemen sonra taksit ödemeye başlamak zorunda kalmazsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.