Evin tamamına kredi almak yani evin ekspertiz değerinin %100’ü kadar kredi almak oldukça zordur. Bu konuda yerine getirmeniz gereken koşullar vardır. Günümüzde 240 ay vadeli konut kredisi dahi çekilebilmektedir. Özellikle mortgage kampanyaları sayesinde konut sahibi olmak isteyen kişiler 20 yıl, 25 yıl ve hatta 30 yıl vade kredi alarak uzun vadede kira öder gibi konut sahibi olabilmektedirler.  Elbette bu kredilere %1,14 ile %1,19 arasında değişen faiz oranları uygulanmaktadır.

Bu yüzden siz en erken 20 yıl ve en geç 30 yıl sonra evinize kavuştuğunuzda hem aradan çok uzun zaman geçmiş olacak hem de 100.000 TL şeklinde aldığınız krediyi yaklaşık 300.000 TL olarak bankaya ödemiş olacaksınız. Bu yüzden mortgage yerine insanlar konut kredisini almayı tercih etmektedirler. Konut kredisi ile mortgage arasındaki farkı yazımızın devamında bulabilir, evin tamamına kredi veren bankalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konut Kredisi & Mortgage ?

Konut kredisi ile mortgage birbirinden farklı kredilerdir. Konut kredileri 5 yıldan başlayıp 20 yıla varan vadelerle verilirken mortgage kredileri yukarıda da belirttiğimiz gibi 30 yıla kadar verilebilmektedir. Ayırca konut kredisi ile mortgage kredisini birbirinden ayıran en önemli fark konut kredisinin sadece inşaatı tamamlanmış ve imar izni verilmiş konutlar için verilebilmesi ve fakat mortgage kredisinin inşaat aşamasında olan evler için de verilebilmesidir. Evin tamamına yani %100 konut kredisi veren bankalar Yapı Kredi ve Garanti Bankası’dır. Ancak bu bankaların %100 konut kredisi verirken istedikleri bazı koşullar vardır. Bu koşulları öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Evin ne kadarına kredi veriliyor ?

Satın almak istediğiniz konutun değerinin tamamı için kredi çekmek istiyorsanız bu durumda bankalar sizden adınıza kayıtlı gayrimenkul olmasını isteyecektir. Bu gayrimenkul ev, arsa, tarla, işyeri olabilir. Bu varlığınızı bankanın ipotek etmesi durumunda satın almak istediğiniz konutun ekspertiz değerinin %100’ü kadar kredi çekmeniz mümkündür. Ancak ipotek ettirebileceğiniz bir gayrimenkulünüz yoksa banka satın almak istediğiniz konutun sadece %75’i kadar kredi verecektir.

Yani siz evin %25’i için nakit para ödemek zorunda kalırsınız. Evin %100’ü için kredi aldığınızda ise  hem ipotek ettirdiğiniz gayrimenkul için hem de satın almak istediğiniz konut için yani iki adet ekspertiz ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Ancak bir peşin ödeme yapmak zorunda kalmazsınız. Elbette bu kredi için de banka sizden aldığınız kredinin binde beşi kadar dosya masrafı yani kredi tahsis ücreti alacaktır. Buna bir de kredinin geri ödemesinin yapılacağı vade boyunca geçerli olacak hayat sigortası ve konutunuz için yaptırmanız gereken DASK ile konut sigortası masrafları da eklenecektir.