Borçlu olan kişilerin en büyük korkuları bu borçlarından dolayı evlerine haciz gelmesidir. Eve haciz gelmesi eşyaların alıkonulmasından ziyade yaşanılan ikametgah adresinde tanınan kişilere, yakın aile üyelerine ve akrabalara karşı kişinin kendisini rencide edilmiş hissetmesi nedeni ile önemsenmektedir.

Eve Haciz 2016

Yeni çıkarılan yasalar ile beraber kişinin ödemekle yükümlü olduğu borçlar nedeniyle uygulanabilecek yaptırımlar sınırlandırılmıştır. Bu sınırlama ile beraber eve haciz getirilmesi konusunda yeni sınırlamalar getirilmiştir. Buna göre bankaya olan borçlar nedeni ile eve haciz gelmesi için kişinin mutlaka borç muvafakatnamesi imzalamış olması şartı bulunmaktadır.

Bu sözleşme ise sadece borç için yeniden yapılandırma başvurusunda bulunan kişilere imzalatılmaktadır. Bu nedenle sadece borcun tamamını rahat bir şekilde ödeyebileceğine inanan kişilerin yeniden yapılandırma başvurusunda bulunmaları ve yapılandırma işleminden sonra borcun düzenli olarak ödenmesi gerekir.

Borcun ödemesinde yeniden gecikmeye düşülmesi durumunda borç muvafakatnamesi imzalatıldığı için bankanın istediği takdirde eve haciz getirmesi mümkündür. Ancak günümüzde bankalar haciz işlemleri ile uğraşmak yerine müşterilerinin maaşlarını banka hesabından almaları durumunda maaş hesabına haciz konulması yolu ile alacağın tahsilini tercih etmektedir.