Evden çalışan kişilerin en çok merak ettiği konu bankaların kredi verip vermediğidir. Bankaların evden serbest çalışan kişilere kredi verip vermediğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Evden çalışan kişilere bankaların kredi verip vermeyeceği konusunu merak eden çok çalışan vardır. Bu çalışanlar evden serbest işler yapan kişilerdir. Evden çalışma şekli internetin, bilgisayarın ve akıllı telefonun yaygınlaşmasından sonra ortaya çıkmış ve uygulanmıştır. Evden serbest çalışan kişilere freelancer adı verilmektedir. Freelance ise serbest çalışma anlamına gelmektedir.

Serbest Çalışan Kişilerin Yaptığı İşler Nelerdir?

Serbest çalışan kişiler genellikle yeni nesil işler yapan kişilerdir. Ancak ev hanımları ya da kurs alan  hanımlar da evde çok çeşiti işler yapabilmektedirler. Yeni nesil işler yapan kişiler yazılımcılar, mobil uygulama geliştiricileri, yazarlar, editörler, yayıncılar, grafik tasarımcılar, web sitesi işleri yapan kişiler ve internet üzerinde daha pek çok işler yapan kişilerdir.

Evden çalışan hanımlar takı tasarlayarak, örgü işleri yaparak ya da yemek ve pasta gibi gıda ürünleri hazırlayarak ürünlerini internet ortamında satabilmektedirler. Hatta sipariş üstüne ürün hazırlayıp satarak para kazanmaktadırlar. E-ticaret sitelerinin ortaya çıkmasıyla zaten para kazanma yöntemleri de çok değişmiş ve gelişmiştir. Hatta evinin bir odasını stüdyoya çevirip burada çektiği makyaj, yemek ve benzeri yönergeler içeren videolarla YouTube’dan para kazanan çok kişi vardır.

Serbest Çalışan Kişiler Kredi Alabilir Mi?

Serbest çalışan kişilerin kredi alabilmeleri için SGK kaydı ya da BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında bir emeklilik planı olması gerekir. Serbest çalışan kişiler genellikle sigortasız çalışmaktadırlar. Bu nedenle kişiler kendi sigortalarını yatırmakta yani isteğe bağlı sigorta yapmaktadırlar. Bu nedenle bankadan kredi çekmek için sigortanın şart olduğunu söyleyebiliriz.

Serbest çalışan kişiler genellikle sabit geliri olmayan kişilerdir. Yani bu çalışanlar bir ay 3000 TL gelir elde edebilirken, sonraki ay çeşitli nedenlerle 1000 TL gelir elde edebilirler. Bu elbette onların elinde olan bir şey değildir. Bunun nedeni sektörün çok hızlı değişmesi ve gelişmesidir. Bu yüzden bu kişiler gelirlerini belgeleyemezler. Yani bankaya bir maaş bordrosu ya da gelir belgesi ibraz edemezler. Bu nedenle bu çalışanlara gelirini belgeleyemeyen kişiler adı verilir.

Serbest Çalışanlara Gelirini Belgeleyemeyen Kredi

Serbest çalışan kişilere bankalar, gelirlerini belgeleyemedikleri için gelirini belgeleyemeyen kredi verirler. Bu krediyi alabilmeniz için sigortanızın olması ve kredi notunuzun yüksek olması şarttır. Bunların yanı sıra sizin adınıza olan faturalarınızı ve kredi kartı ekstrelerinizi de bankaya ibraz etmelisiniz. Bunu yapmanızın nedeni bankaya ödemelerinizi düzenli yaptığınızı göstermektir. Ödemelerinizi düzenli olarak yapıyorsanız banka size kredi verecektir.

Gelir belgenizin olmaması bankadan yeterince yüksek kredi alamamanıza neden olabilir. Bankalar kredi notunuza da bağlı olarak size yüksek kredi vermeyebilirler. Bu nedenle kredi notunuzu yüksek tutarak bankadan kredi talep ederseniz daha yüksek krediler çekebilirsiniz.