Engelli vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu belirli şartları sağladıkları takdirde evde bakım maaşı almaktadır. Bu maaşlar genellikle kendilerine ya da onlar ile ilgilenen ebeveynlerine verilir. Kendi masraflarına giden bu bakım parasının bir kısmı da ev ekonomisine katkı olarak kullanılmaktadır. Bazı durumlarda engelli vatandaşlarımız da kredi çekme ihtiyacı duyarlar

. Bu durum acil harcamaları sebebiyle ya da kendi yakınlarının ihtiyacı sebebiyle ortaya çıkabilir. Ancak günümüzde özel bankalar da dâhil olmak üzere hiçbir banka evde bakım parası ile birlikte bir kredi sunmamaktadır. Her ne kadar kişilerin kendisine düzenli olarak yatan bir para olsa da bankalar bu ücret belgelenemediği için kredi vermezler.

Kişilere verilen bakım parası yardım kategorisine girmektedir. Bu sebeple de kişiler o parayı gelir olarak göstermezler. Bankalardan kredi alırken de kişilerin gelir olarak göstermeleri gereken bir maaşları olması gerekir. Bunun yanı sıra yüksek kredilerde daha farklı istekler de ortaya çıkabilir. Bu sebeple engelli kişiler evde bakım parası ya da 2022 maaşlarıyla kredi çekemezler.

Engelli Kişiler Kredi Çekmek İçin Hangi Yollara Başvururlar?

İlk olarak bu kişilerin kredi çekme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başka yollara yönelmeleri önerilir. Yakınlarından yardım almak bu kişiler için daha uygun bir seçenek olacaktır. Ancak kişiler eğer kesinlikle kredi çekmek istiyorlarsa bu kredileri başka kişiler üzerinden alabilirler. Yakınlarında yer alan bir kişiyi ikna eden kişiler o kişinin üzerinden kredileri alırken evde bakım maaşlarının bir kısmını da bu kişiye verirler. O parayla kredisini yatıran kişiler de herhangi bir sorun yaşamazlar.

Geliri Olan Engelliler Kredi Alabilir mi?

Herhangi bir geliri olan ve bu gelirini belgeleyebilecek olan engelli kişilerin kredi çekmekte hiçbir sorun yaşamaması öngörülmektedir. Düzenli olarak gelirleri devam eden kişilere genelde evde akım parası da ödenmez. Buna ihtiyaç duymayan kişiler kendi maaşları ile kredi alabilirler