Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından başlatılan engelli vatandaşları desteklemek ve yardımcı olmak adına uygulamaya konulan evde bakım maaşı vatandaşlara verilmeye başlandı. Bu maaşı alan birçok engelli vatandaş bu ödemenin sayesinde hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyorlar. Evde bakım maaşı engelli vatandaşların ailelerine ödenir. Aileler bu yardımdan faydalanabilmektedir. Evde bakım maaşı alan bireyler ihtiyaçları olduğu zaman kredi başvurusu yapmak isteyebilirler.

Kredi Çekebilirler Mi?
Evde bakım maaşı alan bireyler kredi çekmek için bankalara başvuruda bulunabilirler. Kredi çekebilmek için banka sizden bir gelir belgesi isteyecektir. Bununla beraber bankalar kredi notunuza da bakacaklardır. Bunlar haricinde sizden bu belgeleri istemeyen bankalar da olacaktır. Bu bankalarında belli şartları bulunmaktadır. Bunlara dikkat ederek başvuruda bulunabilirsiniz. Evde bakım maaşı alan bireylerinde muhtemelen bir geliri olduğu bilinmektedir. Bu kişiler gelir belgesini veya maaş bordrosunu göstererek kredi çekebilirler.

Evde bakım maaşı aldığınız bankadan kredi çekmek isteyebilirsiniz. Eğer gelir belgeniz varsa kredi çekmenizde bir sorun olmayacaktır. Fakat evde bakım maaşı aldığınız bankaya bu maaşı gelir göstererek kredi çekemezsiniz. Almış olduğunuz evde bakım maaşı sizin gelirleriniz arasında sayılmayacaktır. Size verilen evde bakım maaşı size devlet tarafından sunulan bir yardımdır. Bu maaşı gelir gösterilmesi ve bunun üzerinden kredi çekilmesi söz konusu değildir.

Kredi çekmek zorundaysanız ve sizin sadece evde bakım maaşınız varsa yapmanız gereken farklı bir yol vardır. Aile fertlerinizden gelir belgesi veya maaş bordrosu olan bir birey kredi başvurusunda bulunabilir. Kredi başvurusu olumlu sonuçlandığı takdirde kredi taksitlerini bakım maaşınız ile ödeyebilirsiniz. Bu seçeneği değerlendirmek sizlere kalmıştır. Kredi taksitlerinizi ödeme de kullanacağınız paranın kaynağının neresi olduğu fark etmez. Yani geri ödeme de evde bakım maaşınızı kullanabilirsiniz