Evde Bakım Maaşı Nedir?

Engelli olan kişilerin bakımlarının daha iyi koşullar altında yapılmasını sağlamak amacı ile bu kişilerin bakımlarını üstlenen kişilere verilen düzenli maaşa evde bakım maaşı adı verilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Her yıl yenilenen evde bakım maaşı 2016 yılının ikinci yarısında 932,59 lira olarak uygulanmaktadır. Enflasyon verileri dikkate alınarak hesaplanan tutar her sene bu tutarlara göre yeniden revize edilerek duyurulmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Şartları

Evde bakım maaşı almak isteyen kişilerin belirli kriterleri taşımaları gerekmektedir. Bunlardan ilki bakılacak olan kişinin ağır özürlü olduğunu gösteren ve tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan rapora sahip bulunmasıdır. Raporda kişinin yüzde 50 ve üzerinde özürlü olduğu ibaresi de yer almalıdır.

İkinci olarak ise engelli olan kişinin bakıma muhtaçlık kriterleri için uygun olması gerekir. Yani engelli olan kişinin kendi işlerini tek başına yapamıyor olması gerekir ki bu da yapılan denetimde incelenerek belgelenebilir.

Üçüncü ve en önemli şart ise hane gelirinin belirlenen gelir tutarının üstüne çıkmamasıdır. Bu gelir seviyesini aşan kişilere diğer şartları taşısalar da maaş bağlanması ne yazık ki mümkün değildir.