Evde Bakım Maaşı Nedir?

Bakıma muhtaç olan kişilerin sunulan imkanlardan yararlanarak çok daha rahat geçinmelerini sağlamak amacı ile yapılan yeni pek çok uygulama bulunmakla beraber evde bakım maaşı uygulaması da bunlardan biridir. Peki, evde bakım maaşı nedir ve kimler evde bakım maaşı alabilir?

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Bakıma muhtaç olan kişilerin bu bakımlarını üstlenen kişileri desteklemek amacı ile devlet tarafından ödenen özel maaşa evde bakım maaşı adı verilmektedir. Özürlü / Engelli maaşı olarak ta anılan bu maaşı almak isteyen kişilerin belirli kriterleri taşımaları şartı bulunmaktadır.

Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir?

Evde bakım maaşını almak isteyen kişilerde aranılan 3 temel kriter bulunmaktadır. Bunlardan ilki kişinin yüzde 50 ve üzerinde ağır engeli bulunduğunu gösteren ve tam teşekküllü bir sağlık kurumundan alınan “ağır özürlü” raporunun bulunmasıdır. İkinci koşul ise evde bakım maaşı gelir kriteri 2016 yılında kişi başı hane geliri 423 lira olarak uygulanmaktadır.

2017 yılında bu sınırın asgari ücretin zamlanması ile asgari ücretin üçte biri rakamına denk gelecek şekilde revize edilmesi beklenmektedir. Yine kişinin bakıma muhtaçlık kriterlerine de uygun olması şartı bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan kişiler evde bakım maaşı almaya hak kazanmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller 10 Ocak 2017 

Evde bakım maaşı tutarlarının yatıralacağı iller maaşlar yatırılmadan önce bakanlık tarafından ilan edilmekte olup ilan edilen illere göre ödeme sıralı olarak gerçekleştirilmektedir. 10 Ocak itibari ile hala bakanlık tarafından ilan edilen böyle bir liste bulunmamakla beraber listenin 12 Ocak 2017 itibari ile açıklanması beklenmektedir. Evde bakım parası yatırılan iller için sitemizi takip etmeye devam edebilir, 2022 maaşı 2017 ödemeleri içinde sitemiz üzerinden duyurularda bulunalacak ve takipçilerimiz konu hakkında bilgilendirilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ