Evde bakım maaşı miktarları memur maşlarına yapılan artışlarla aynı tutularak bu yıl ve önümüzdeki yıl verilecek zam oranları açıklanmıştır. 2016 yılının ilk altı ayında 880,70 TL, ikinci altı ayında 924,74 TL olurken 2017 yılının ilk altı ayında 952,48 TL, ikinci altı ayında da 990, 58 TL olmak üzere evde bakım maaşı belirlenmiştir.

Evde Bakım Maaşı Alınabilmesi İçin Engelliye Ait Aranan Şartlar Nelerdir?

Evde bakım aylığı alabilmesi için ilk aranan şart kişinin sağlık raporunun en az yüzde elli olması gerekmektedir. Ve raporda yer alan ibarenin hastanın ağır özürlü olduğu ve kendine bakamayacak kadar uzuvlarını kullanamayacağı yazıyor olmalıdır. İkinci hususa değinecek olursak engelli kişinin tuvalet ihtiyacı, banyo, yemek ve kişisel bakım gibi ihtiyaçlarını gideremeyecek kadarsa ve hayatına başkasının yardımı olmaksızın devam ettiremeyecekse bu kişiye evde bakım maaşı bağlanabilir.

Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bakım aylığı almak isteyen kişin müracaat dilekçesi, engelli kişinin sağlık raporu, gelir durumunu bildiren beyan belgesi, engelliye ait iki adet vesikalık fotoğraf, engelli kişiye ait varsa öğrenimini gösteren belge gerekli olacaktır. Herhangi başka belge istenmesi halinde dosyaya eklenerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler kurumuna müracaat etmeniz gerekir.

Kimler Bakıcı Sıfatı Taşıyabilir?

Evde bakım maaşı alacak engelli kişiye bakıcı tayin edilmesi gerekir ki bakıcı sıfatı taşıyabilmesi için öncelikle engelli kişi ile akrabalık bağının bulunması gerekir. Aynı evde yaşama zorunluluğu bulunan bakıcının farklı bir evde olması engellinin bakımının aksayacağı düşüncesinden dolayı kabul edilmemektedir. Ayrıca akraba kisvesi altında oğlu, kızı, evlenmemiş torunları, kardeşleri, teyze, kardeşinin çocukları, amca, halanın çocukları, hala, amcanın çocukları, eşi, teyzenin çocukları yer almaktadır. Bakıma muhtaç kişiye bunlar bakabilme yetkisini kazanmışlardır.