Evlenmek isteyen ya da evini yenilemek arzusunda olan pek çok kişinin aklına takılan sorulardan biri de “ev kurmak ne kadara mal olur?” sorusudur. Aslında bu sorunun yanıtı “nasıl bir ev?” sorusunda gizlidir.

Çünkü satılan her eşyada aynı eşya için farklı markalar tarafından sunulan son derece değişken fiyatlar bulunurken yine evin büyüklüğü de bu maliyetin hesaplanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Örnek vermek gerekirse A semtindeki bir evin değeri 100 bin lira ise B semtinde aynı özelliklere sahip bir diğer evin değeri 300 bin lirayı aşabilmektedir.

Yine A marka bir koltuk takımı 2 bin liraya satılırken B marka bir koltuk takımı için 9 bin lira ödemeniz istenebilmektedir. Burada önemli olan kişinin kendi bütçesini bilmesi ve bu bütçeye göre alışveriş yapmasıdır. Özellikle de yeni evli çiftlerin yapmış oldukları en büyük hatalardan biride takılarına güvenerek her şeyin en iyisi alma peşinde koşmalarıdır.

Düğün sonrası boğazlarına kadar borca batan çiftler çareyi düğün kredisi kullanmakta bulurken daha ilk aylardan başlayan geçim sıkıntısı ne yazık ki aynı zamanda çiftlerin arasındaki ilişkiyi de zedelemektedir. Ev kurma maliyeti bu nedenle evlilik kararı alındığı anda çiftler tarafından hemen uygun bütçe belirlenerek sahip olunan paraya göre ayarlanmalıdır. Evlilik çıkılan çift kişilik bir yolculuk olup bu yolculuk boyunca eşlerin diğerinin fikirlerine saygı göstererek orta yolu bulmaları çok önemlidir.