Yeni bir ev satın almak ve hayallerini gerçekleştirmek isteyen çoğu kişi bankaların sunduğu ev kredisi seçeneklerine yöneliyor. Kişiye en uygun ev kredisini alabilmek ve uygun ödeme planına sahip olabilmek için ise bankaların sunduğu krediler arasında ufak bir araştırma yapmak gerekebiliyor.

Ev kredisi almak istediğiniz zaman ilk önce kredi notunuzu biliyor olmanız gerekiyor. Kredi notunuzun yüksek olması demek kredi aldığınız zaman size daha avantajlı seçeneklerin sunulması anlamına geliyor. Ayrıca kredi notunun düşük olması kredi almanızı da tamamen engelleyebilen önemli bir sebep olabiliyor.

Kredi Notu Önemli Bir Faktör mü?

Bankalar kredi notunuzu belirlerken geçmiş yıllardaki kredi ödemeleriniz ve kredi kartlarınızın borçlarınızı ödeme alışkanlıklarınızı göz önünde bulundururlar. Bu sebeple ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmış olmanız ev kredisi alabilmeniz için önemli bir noktadır.

Kendi bütçenize en uygun konut kredilerinden yararlanabilmek için bankalar ile acele etmeden görüşmeler yapın. Tek tek tüm bankaların sunduğu imkanları, kredi masraflarını ve faiz oranlarını belirleyerek bir kenara not alın ve aralarında karşılaştırmalar yapın.

Gelir ve Gider Dengesi

Bankalar size ev kredisi vereceği zaman gelir durumunuza mutlaka bakarlar. Fakat bazı durumlarda gelir durumunuz ile aldığınız kredi arasında orantısızlık olmasına rağmen size kredi verilebilir. Bu tür durumlarda kontrolü sizin sağlamanız gereklidir.

Kredi ödemelerinizi yaparken elinizde kalan gelirinizin size yetip yetmeyeceğini iyi bir şekilde tespit edin. Ev masraflarını da işin içine katarak hesabınızı yaparsanız ilerleyen dönemlerde ödeme konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Bu noktada hesaplama yaparken hayat tarzınıza göre ekstra ödenecek masrafları da işin içine katın. İhtimallerin tamamına karşı en fazla %5 olacak şekilde hesaplama yapın ve önünüze çıkan tabloya göre değerlendirmenizi yapın.

Ev Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız inşaat süreci tamamlanmamış evler yerine tamamen bitmiş olan evleri tercih edin. Eğer aceleniz yok ve bekleyebiliyorsanız inşaat halindeki size uygun olan evleri de satın alabilirsiniz. Burada önemli olan nokta istediğiniz evin tamamen sizin ihtiyaçlarınıza ve hayallerinize yönelik uygun olmasıdır.