Hükümet tarafından yapılan yeni düzenleme sonucunda ev hanımlarına özel sigorta çalışmalarına başlandığı ifade edildi. Yapılacak çalışma kapsamında ise  15 bin adet ev hanımının sigortalı olması için düzenlemelerin yapılacağı ifade edildi. Bu anlamda çalışma afişlerinin hazırlanmaya başlandığı ve konu hakkında kamu spotu çalışmalarına da ağırlık verildiği ifade edildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafında konu hakkında gerekli çalışmalara başlandığı üzerinde çalışmaların sürdüğü açıklandı. Konu hakkında ev hanımlarını bilgilendirmek için çalışmalara başlandı. Ev hizmetlerinde çalışan kadınlar için büyük bir fırsat olacağı belirtildi.

Türkiye İş Kurumu tarafından bu konu hakkında bir istihdam alanının oluşturacağını ifade ederken Çalışma Bakanı Süleyman Zorlu tarafından yapılan açıklamalarda 5 bin anne için iki yıl sürede 114 milyon lira değerinde mali desteğin sağlandığını açıklaması dikkat çekti. Ev hizmetlerinde çalışan kadınlar için yapılacak çalışma kapsamında geçici iş ilişkisinin kurulacağı iade edildi.

Ev Hanımları İçin Modeller Belirleniyor

Yapılacak yeni çalışma hakkında çalışmalar devam ederken bu konu hakkında modellerin devam ettiği ve farklı seçeneklerin değerlendirildiği açıklandı. Yapılan araştırmalar sonucunda ülkede halihazırda 28 milyon kişinin hiçbir gelirinin olmadığı ve sigorta anlamında başka alternatiflerden yararlandıkları ortaya çıktı.

Bu kişilerin yarısını ise ev hanımlarının oluşturduğu belirlendi. Yapılması planlanan düzenleme ile birlikte ev hanımlarının isteğe bağlı olarak  prim yatırarak emekli olmaları için fırsat sunulurken uzaktan çalışma ve istihdam gibi seçeneklerinde gündeme getirildiği belirlendi.