Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerden bankalar belirli şartları taşımakla yükümlüdür. Bunlardan biride kişinin aylık düzenli bir gelire sahip olunması şartıdır. Bu şart nedeni ile ne yazık ki ev hanımlarına kredi verilmesi söz konusu değildir. 2016 yılında ev hanımlarına kredi verilmesi konusunda bankalar aynı tutumu sergilemeye devam etmektedir.

Burada önemli olan kredi başvuru formu dolduran kişinin sahip olduğu kredi notu ortalaması, kredi kullanmak istediği tutar ve bu tutarın geri ödemesini karşılayacak miktarda aylık gelire sahip olup olmamasıdır. Ev hanımının kredi notu yüksek olsa dahi herhangi bir kredi kullanabilmesi için mutlaka aylık gelir belgesine sahip olması zorunludur. Burada gelir belgesi sadece maaş bordrosu olabileceği gibi aynı zamanda kira kontratı gibi farklı belgelerde olabilir.

Ev hanımıyım kredi kullanabilir miyim diye soran bayanların burada dikkat etmeleri gereken tek şey belge gösterip gösteremeyecekleridir. Burada gelir belgesi olmayan ev hanımlarının kredi kullanabilmek için kullanabilecekleri tek yöntem kişinin altın teminatlı kredi başvurusunda bulunması ya da sağlam bir kefil göstererek kredi başvurusunda bulunmaktır.