Banka kredileri son dönemlerde oldukça ilgi çekerken farklı kampanyalar dahilinde sunulan
kredilerden yararlanmak isteyen ev hanımları için de artık farklı ve cazip imkanlar mevcut. Kredi alma aşamasında vatandaşlarının yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesi gelir durumunu beyan etme ve bankanın bu geliri kabul etmesi olsa da yeni kampanyalar dahilinde bankalardan ev hanımı olunsa dahi kredi alabilmek mümkün.

Bu bakımdan kredi almak isteyen ev hanımlarının belirtilen kriterler dahilinde başvurusunu yapması, ev hanımlarına kredi veren bankalar üzerinden kredi alması noktasında büyük bir yardım sağlayacaktır. Tüm bankalar ev hanımlarına yönelik kredi fırsatı sunmadığı için yapılacak başvuruların mutlaka ev hanımlarına kredi veren bankalar arasında seçilmesi
gerekmektedir.

Dönemsel olarak bu bankalar arasında farklılıklar olsa da genellikle ev hanımlarına kredi veren bankalar belli olduğundan dolayı kişilerin bu bankalara tercih etmesi ve ilk olarak değerlendirmek gerekmektedir. Ev hanımlarının herhangi bir gelir durumu olmadığından dolayı kredi alması şartları zorlaştırmaktadır. Özellikle bir işte ya da ek bir gelir sahibi olunsa dahi bu gelir belgelendirilemediğinden dolayı ev hanımları bu konuda sorun yaşayabilmektedir.

Fakat ev hanımlarına kredi veren bankaların ev hanımlarına yönelik paketlerini hazırlamış olması, bu konuda durumu cazip hale getirmektedir. Bu açıdan ev hanımı olanların bu bankalar üzerinden yapacağı işlemlerde ihtiyaçları çok daha kolay bir şekilde karşılanacaktır. Bu aşamada aşağıda yer alan bilgilere göz önünde bulundurmanız ve bu bilgiler dahilinde kredi imkanlarından yararlanmaya çalışmanız işleri çok daha kolay bir hale getirecektir.

Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Ev hanımlarına yönelik kredi başvurusu için bankalar tarafından belirtilen kriterlere dahilinde özel bir şart bulunmaz. Kişiler her ne kadar ev hanımı olsa dahi kredi sicili oluşturulmuş olacaktır ve en önemli detay kişilerin kredi alabilmek adına sicilinin uygun olmasıdır. Özellikle banka üzerinden yapılacak ilk sorgulamalar sonrasında kredi sicilinin uygun olmaması halinde banka başvuruları iptal edilebilmektedir. Bu açıdan vatandaşların öncelikli olarak bu küçük detaya dikkat etmesi ve kredi başvuruları öncesinde kredi notunu uygun seviyeye getirmesi gerekir.

Böylece kişilerin Kredi alması noktasındaki en büyük engel ortadan kalkmış olacak ve kredi konusundaki mevcut banka tutumu çok daha ılımlı bir hale gelecektir. Bankalar tarafından sunulan bu hizmetlerde vatandaşlar için en önemli detay artık kredi notu olduğundan dolayı gelir belgesinden ziyade kişilerin kabul edilebilir genel bir kredi notuna ihtiyacı olacaktır. Bu açıdan öncelikli olarak da bu duruma dikkat edilmeli ve mevcut kredi notunun iyileştirme çalışmaları yapılmalıdır.

Eğer kredi notu banka tarafından kabul edilebilir durumda ise kadınların bankalara müracaat etmesi kredi için yeterli olacaktır. Kuşkusuz kredi notu bu aşamada tek Kriter olmadığı gibi kişilerin önceki yıllarda ve dönemlerde kırmızı kalem yemesi ya da farklı kredi kartı borçları nedeniyle takibe alınmamış olması da çok önemlidir Zira banka sicili kötü olan bir kişinin kredi alabilme ihtimali çok daha düşük olmaktadır.

Hangi Bankalar Ev Hanımlarına Kredi Veriyor?

Bankalar tarafından ev hanımlarına yönelik sunulan kampanyalardan yararlanmak ve ev hanımlarına kredi alabilmesi adına çok daha caziptir. Ev hanımlarına kredi veren bankalar listesinde ilk olarak Ceptecep yer alır. Özellikle son dönemlerde farklı kampanyalarıyla dikkat çeken banka, online ya da cep telefonu uygulamaları aracılığıyla kredi alma imkanı sunmaktadır ve böylece başvurular çok daha kolay bir şekilde bankaya yapılabilmektedir. Bunun dışında bankalar tarafından sunulan kampanyalardan dönemsel olarak yararlanılarak farklı bankalardan da yine kredi alınabilir. En çok ev hanımları tercih ettiği bankalar listesinde

Banka Gelir Belgesi ve Kefil Üst Kredi Limiti
N Kolay Kredi( Aktif Bank)  İstenmiyor 30.000 TL
CEPTETEB  İstenmiyor 30.000 TL
Enpara  İstenmiyor 30.000 TL
ING Bank  Gerekli Görülürse İsteniyor 50.000 TL
Odeabank  Gerekli Görülürse İsteniyor 35.000 TL

Ev Hanımının Kredi Kullanılabilmesi Kredi Notunun Kaç Olması Gerekli?

Kredi Notu Aralığı Risk Grubu Kredi Kullanma İhtimali 
1-699 En Riskli Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

 

Kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli kriterlere sahip olmaları gerekmektedir. Bu şartları taşımayan kişilerin ne yazık ki kredi onayı almaları kesinlikle mümkün değildir. Bu şartlardan biride kredi çekmek isteyen kişilerin mutlaka düzenli bir gelire sahip olmaları ve bu geliri belgeleyebilmesidir. Ev hanımlarının kredi kullanmaları bu nedenle son derece zordur. ING Bank ev hanımlarına kredi kullandırımı konusunda diğer bankalara oranla daha esnek davranabilmektedir.

Ev Hanımlarına Kredi 

Aynı zamanda Türkiye’nin en kolay kredi veren bankalar sıralamasında üst basamaklarda yer alan ING Bank ev hanımı kredisi paketi ile de dikkat çekmektedir. Ancak bu kredi paketi sanıldığının aksine ev hanımlarının nakit ihtiyaçları için kullandırılan ihtiyaç kredisi paketlerinden farklı olup destek kredisi olarak kullandırılmaktadır.

Ev hanımlarının çalışma hayatına ve ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan bu teşvik kredisi paketlerinde amaç ev hanımlarının desteklenmesi ve kendi ayaklarının üzerinde duran güçlü kadınların yaratılmasını sağlamaktır. Ev hanımı kredisi bu nedenle genelde ev hanımlarının çalışma hayatına katılımlarını teşvik etmek amacı ile kullandırılmaktadır. ING Bank ev hanımlarına kredi onayını sadece bu tip krediler için vermektedir.

Ev Hanımı Kredisi Nasıl Alınır?

Ev hanımlarına kredi verilmesi hususunda aranılan en önemli şart ev hanımlarının bu krediyi üretim için kullanacak olması ve bunu proje ile desteklemesidir. Teşvik kredisi olarak ta bilinen makro krediler ya da Avrupa Birliği hibe kredileri için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin ING Bank ihtiyaç kredisi paketleri için yapılan duyuruları takip etmeleri yeterli olacaktır.

Bu duyuruları takip eden ve aranılan şartları taşıyan kişiler ev hanımlarına kredi başvurusu için ilgili formları doldurarak hemen başvurularını şekillendirerek kredi kullanmak için şanslarını deneme hakkına sahipir. Bu kredilerin bazıları hibe kredi olarak ta bilinen geri ödemesiz kredi paketleri arasında yer alırken bazıları da faizsiz kredi desteği sağlayarak aynı zamanda ödeme için ertelemeli kredi paketi seçeneği de sunulur.

Burada önemli olan kişinin aranılan şartları taşıdığını düşündükleri krediler için başvuruda bulunmak ve başvuru sürecini çok iyi yöneterek kredi onayı almayı garanti etmeye çalışmak olmalıdır.Ne yazık ki çalışmadıkları ve aylık sabit bir gelirleri bulunmadığı için ev hanımları bankalar tarafından pek ciddiye alınmamaktadır.

Yani ev hanımlarına kredi onayı verilmediği gibi aynı zamanda çoğu zaman isimlerine bir kredili mevduat hesabı açılmamakta ya da kredi kartı verilmemektedir. Ancak bazı özel durumlarda bankalar bu katı tutumlarını bir miktar esnetebilmekte ve ev hanımlarına kredi kartı verebilmektedir. Peki, ev hanımlarına kredi kartı veren bankalar var mıdır?

Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar

Bazı bankalar ev hanımının çalışmamasına rağmen ek belgeler ile gelir gösterebilmeleri durumunda kredi kartı onayı almalarına izin verebilmektedir. Bunlardan ilki ev hanımının kira geliri gibi artı bir gelir beyan edebilmesidir.

Bu beyan edilen gelir tutarına göre düşük tutarlı bir kredi kartı alması mümkündür. Yine ev hanımının bankada yüksek tutarlı bir birikim hesabına sahip olması da kredi kartı onayı almasını sağlayacaktır.

Ev Hanımlarına Kredi Kartı Başvurusu

Ev hanımıyım ve kredi kartı almak istiyorum diyen kişilerin kredi kartı başvurusu için kullanmaları gereken yöntem şubeler üzerinden başvuru formu doldurmaktır. Çünkü internetten kredi kartı başvurusu yapmak isteyen ev hanımlarının meslek kategorisinde “ev hanımı” ibaresini tıklamaları halinde anında kredi kartı başvuru reddi kararı verilmektedir.  Bu nedenle mümkün olduğunca şubeden kredi kartı başvurusu yapmak kredi kartı onayı alınmasını sağlaması açısından büyük bir şans sağlayacaktır.Ayrıca aşağıdaki makaleleride okuyabilirsiniz.

Ev hanımı nasıl kredi alabilir

Bankaların ev hanımlarına olan yaklaşımları kredi kullandırımı konusunda ne yazık ki çok serttir. Bankada parası olmayan ya da aylık düzenli gelir gösteremeyen ev hanımlarına kredi onayı verilmesi konusunda bankaların pek çoğu isteksiz davranır. Bunun nedeni ödemede bir süre sonra zorluğa düşüleceğine olan inançtır. Peki, ev hanımları nasıl kredi alabilir?

Öncelikle ev hanımı iseniz ve kredi kullanmak istiyorsanız mutlaka bankaya bir gelir beyan etmeniz gerekir. Bu gelir kira kontratı ile kanıtlayabileceğiniz kira geliri olabileceği gibi aynı zamanda bankada bulunan paranızın faiz geliri de olabilir. Burada önemli olan bankaya mutlaka düzenli bir geliriniz olduğunu gösterebilmektir. Bu tip bir gelir beyanında bulunamıyorsanız ne yazık ki kredi onayı almanız mümkün değildir.

Zaten ev hanımlarına kredi veren bankalar 2019 yılında sadece bu kriterlere uyan ev hanımlarına kredi kullandırma politikasını benimserken buna ek olarak Avrupa Birliği kredileri olarak ta bilinen hibe kredilerde de onay süreci için farklı pek çok kriterin taşınılması gerekir ki bu da zorlu bir sürece ifade eder. Ancak bunun dışında kredi onayı alınması zorlaşır.