Kredi kullanmak isteyen ev hanımlarına yönelik banka seçenekleri N kolay, ING, İş Bankası, Yapı Kredi gibi kuruluşlardır. Ev hanımlarına kredi veren banka kanalınca, farklı tutarlar üzerinden farklı vade uygulamaları ile kredi kullanımı sağlanabilmektedir. Hangi bankalardan kredi kullanılabileceği ve başvuru için gerekli belgeler yazımız içerisinden öğrenilebilir. Diğer yazılarımız:

Ev Hanımlarına Kredi Veren Banka ve Kredi Kullanımını Nasıl Gerçekleştirir

Ev hanımlarına kredi seçenekleri 30 ve 35 bin tl olarak belirli bankalarca sunulmaktadır. Ev hanımlarına kredi başvurusu için hak tanıyan bankalar ve sağladıkları para limitleri;

  • N Kolay uygulaması Aktif Bank tarafından 30 bin tl limit ile sağlanmaktadır. 30 bin tl için aylık 1.382 tl geri ödeme yapılmaktadır. Faiz oranı ise % 2,89 olarak belirlenmiştir.
  • Cepteteb kredi uygulaması TEB Bankası tarafından sağlanmaktadır. 15 bin tl kredi, aylık 447 tl ödeme seçeneği ile kullandırılmaktadır. Faiz oranı ise% 1,79 olarak belirlenmiştir.
  • Enpara kredi uygulaması Finansbank tarafından sunulmaktadır. 30 bin tl kredi, 1.082 tl aylık ödeme taksiti ile kullandırılmaktadır. Faiz oranı ise %1.65 olarak belirlenmektedir.
  • Odeabank 30 bin tl kredi seçeneğini aylık 1.043 tl geri ödeme taksit imkanı ile sunmaktadır. Faiz oranı ise% 2.07 olarak belirlenmiştir.
  • Bankalar bu kredi seçeneklerinde 43 ay vade fırsatından yararlanılmasını sağlamaktadır.

Bu kredi koşullarına ait talepte bulunabilmek için alt başlıkta bulunan yol izlenmeli ve konusu edilen evraklar bankalara teslim edilmelidir.

Ev Hanımlarının Kredi Kullanabilmesi İçin Gereken Şartlar

Ev hanımlarının kredi için sahip olması gereken belgeler arasında en önemli olan ayrıntı geliri olduğuna dair bir belge sunabilmesidir. Bu belgeler ev hanımları çalışmadığı için kirada olan evi var ise kira belgesi ya da emeklilik maaşı varsa emeklilik belgesi olarak talep edilmektedir. Ev hanımları kredi başvurusunda bulunabilmek için şu belgeleri edinmelidir:

  • Kira belgesi veya emekli maaşı bordrosu
  • Ek gelir(her hangi bankada mevduat hesabı) sunmalıdır ve belgesini bankaya vermelidir.
  • İkamet belgesi
  • Kredi teminatı olarak ev gösterilebilir. Bu durumda ev eş ile ortak ise eşin imzalı rıza beyanı bankaya sunulmalıdır.

Tüm bu belgeleri tamamlayan kişi bankaların şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunmalıdır. Banka şubesi yolu ile banka kredi müşteri temsilcisinin verdiği başvuru formu doldurulur ve yukarıdaki evraklar eklenip, kredi başvurusu tamamlanmaktadır. Kredinin olumlu sonuçlanması halinde banka kişiler ile iletişime geçecektir.

Ev Hanımları Kredi Çekmek İçin SGK’lı Çalışan Olmalı Mıdır?

Ev hanımlarına kredi kullandıran bankaların SGK şartı hakkında uygulamaları ev hanımları için geçerli değildir. Kredinin başvurusu yapılırken ev hanımlarının sadece her hangi bir gelir yapısına sahip oldukları kanıtlanmalıdır. Ev sahibi olan bir ev hanımı, kiraya verdiği evinin gerekli belgelerini gelir kaynağı olarak ev hanımlarına kredi veren banka kanalına sunabilir. Aynı zamanda her hangi bir bankada bulunan ve içerisinde yeterli teminata sahip olan mevduat hesabı bakiyesinin belgelerini sunabilir. Bu belgeler başvuru formuna eklenerek, kredi başvurusu gerçekleştirilebilir. Bankalar normal ihtiyaç kredisi çeşitleri için aradıkları aktif çalışıyor olma şartını, ev hanımlarına yönelik sundukları kredi kalemlerinde aramamaktadırlar. Bankalar, bu uygulama ile ev hanımlarının kredi çekerek istihdam sağlayabilecekleri işleri kurmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadırlar.

Ev Hanımlarının Kredi Çekmek İçin Kredi Notları Nasıl Olmalı

Ev hanımlarının kredi notu daha önce bir yerde çalışmamışsalar ve bankacılık ürünlerinden yararlanmamışsalar risk taşımamaktadır. Bankacılık ürünlerini kullanmamış ve bu ürünlere ödeme gerçekleştirmemiş bir kişinin bankacılık sistemlerinde kredi notu bulunmamaktadır. Bu yüzden kredi notu, kredi talebinin onay sürecinde dikkatte alınmayacaktır. Ev hanımı olan kişi her hangi bir bankada mevduat hesabına sahip ise ve bu hesaba düzenli para girişi sağlamış ise kredi notu açısından olumlu bir değerlendirmeye tabi tutulacaktır ve kredi onay süreci hızlanacaktır. Ev hanımlarının kredi taleplerinde mevduat hesaplarının olması ve bu hesaba para girişinin sağlanmış olması, kredi cevaplarının olumlu sonuçlanmasına katkı sağlamaktadır.

Ev Hanımları Kredi Ödemelerini Yapamaz İse Bankanın İzleyeceği Yol

Kredi geri ödemelerini yapamayan ev hanımları her kredi kullanımı sağlayan müşteri ile aynı muameleyi görmektedirler. Kredinin aylık ödemeleri gecikir ise ödenecek miktara faiz yansıtılmaktadır. Ev hanımları kullandıkları kredinin ilk iki ay ödeme koşullarını gerçekleştiremez ise banka kişiyi uyarmaktadır. Uyarı esnasında bankalar karşı tarafa 30 gün içerisinde borcun ödenmesi gerektiğini iletmektedir. Ödeme koşullarını sağlamayan kişilerden kredi kullanılan rakamın tamamının geri ödenmesi talep edilmektedir. Bu süre zarfında da borç ödenmezse banka kanalınca takip ve icra yolu ile borcun alınması yasal olarak gerçekleştirilmektedir. Bu duruma bağlı olarak kredi kullanan kişilerin 30 gün içerisinde borçlarını ödemeleri gerekmektedir.

Ev Hanımlarının Kredi Kartı Talebinde Bulunması

Ev hanımları için kredi kartı başvurusu sağlayan bankalar, ev hanımlarına kredi kullanma olanağı sağlayan bankalar ile aynıdır. Bu bankaların isimleri yazı içerisinde yer almaktadır. Bankalar, gelir imkanı olmayan ev hanımlara kredi kartı vererek kişisel ihtiyaçlarını giderebilmelerini sağlamaktadır. Bu kredi kartları çalışanlara sunulan kredi kartlarına göre daha düşük limitlere sahiptir. Sadece kişisel ihtiyaçların giderilmesi amacı ile sağlanan birer finans aracı niteliğini taşırlar. Kredi kartı başvurusu için tercih edilen bankanın şubesi ziyaret edilmelidir. Şu yolu ile kredi kartı talep formu doldurulur. Ev hanımlarının şubeye giderken kimliklerini, ikamet belgelerini var ise mevduat hesabı belgelerini yanlarında götürmeleri gerekmektedir.

Ev Hanımlarının Kredi Kullanırken Dikkat Etmesi Gerekenler

Ev hanımlarının kredi başvurusunda önem vermesi gerekenler gelir gösterilmesi hususu hakkındadır. Ev hanımları her hangi bir işte çalışmadıkları için kredi teminatı olarak evlerini gösterebilir. Bu durumda ev hanımlarına kredi veren banka kanalı, ev eğer eş ile ortak tapuda ise eşin imzalı rızasını istemektedir. Ev hanımının her hangi bir suça karışmamış olması gerekmektedir. Sicil kayıtları temiz olmalıdır. Aynı zamanda çektiği kredinin aylık ödemeleri, gösterdiği her hangi bir mevduat hesabının para limiti ile uyumlu olarak ayarlanmaktadır.