Konut sahibi olmak için konut kredisi kullanan kişilerin sayıları her geçen gün artarken konut kredisi kullanma şartları ise uzun vadeli krediler olduğu için daha ağırdır. Bu nedenle konut kredisi onayı alınabilmesi için bazı şartların taşınması gerekir. Bu şartlar hem kredi başvurusunda bulunan kişide aranılan şartlar hem de kredi kullanılmak istenen konuta ait olan şartlar olarak ikiye ayrılmaktadır.

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerde aranılan şartlar arasında kişinin düzenli aylık gelire sahip olması şartı arandığı için ne yazık ki ev hanımlarının konut kredisi kullanması pek mümkün olmamaktadır. Ev hanımlarına kredi veren bankalar ise çok ağır şartlar talep etmektedir. Yani konut kredisi kullanmak istiyorum diyen ev hanımının ve eşinin kredi notu ortalamalarının çok yüksek olması gerekir. Buna ek olarak ev hanımının eşi konut kredisi kefili olmalı, hane halkı aylık geliri de konut kredisi taksit tutarının yarından daha az olmalıdır.

Yani çekilen konut kredisi için ödenmesi gereken aylık taksit tutarı 2 bin lira ise bu durumda hane halkı geliri en az 4 bin lira olmalıdır. Bankanın ev hanımına konut kredisi verebilmesi için ev hanımının o bankada mevduat hesabının bulunması, mevduat hesaplarında belirli bir tutarda para olması gibi şartlar aranır. Buna ek olarak konut kredisi kullanılmak istenen konutun bedelinin büyük bir bedelinin nakit ödenmesi ve az bir tutarda kredi kullanılması halinde de banka ev hanımlarına konut kredisi kullanımına izin verebilmektedir.