Ev hanımları gerek planladıkları iş fikirlerini hayata geçirebilmek gerekse de duydukları nakit ihtiyaçları giderebilmek için sıklıkla kredi kullanma ihtiyacı duymaktadır. Ancak bankaların ihtiyaç kredisi kullanma şartları arasında yer alan bazı maddeler ne yazık ki ev hanımlarının kredi kullanmalarını engellemektedir. Ev hanımlarına kredi veren bankalar bulunmakla beraber bu bankalar ise sadece hibe kredi kullanımına izin vermektedir.

Yani “ev hanımıyım, kredi çekmek istiyorum” diyen kişilerin önlerinde zorlu bir süreç bulunmaktadır. Öncelikle kendi şahsi ihtiyaçlarınız için kredi kullanmak istiyorsanız yani ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak istiyorsanız ne yazık ki kredi kullanma şansınız sıfırdır. Çünkü bankalar kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka aylık belgelenebilir düzenli bir gelire sahip olmalarını istemektedir.

Yani belgelenebilir aylık gelire sahip olmayan kişilerin kredi başvuruları kesinlikle kabul edilmemektedir. Bu nedenle ev hanımlarının kredi kullanmaları da mümkün değildir. Ancak bazen bankalar altın teminatlı kredi ya da ipotekli ihtiyaç kredisi gibi kullandırılan krediye karşılık teminat verilmesi halinde kredi kullanılmasına izin verebilmektir. Ancak bunun için kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi notu ortalamasının yüksek olması ve adının kara listede olmaması gibi şartları da taşıması gerekir. Bunlara ek olarak ev hanımlarına hibe kredi veren bankalar bulunmakta olup hibe kredi başvuru şartları için her kredinin kendine özgü başvuru şartları olduğu unutulmamalı ve bu kredilerden kullanmak isteyen ev hanımlarının açılan girişimcilik kurslarına katılımda bulunmaları gerekmektedir.