Çalışmayan ev hanımlarına yönelik ne yazık ki bankaların tutumları oldukça serttir. Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerden bankalar mutlaka bu borcun ödemesi için kullanılacak bir kaynak göstermesini ister.

Ev hanımlarının genelde bu tip bir geliri olmaması nedeni ile bankadan kredi kullanmaları son derece zordur. Ev hanımlarına kredi veren bankalar sadece istisnai durumlarda izin vermektedir.

Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu 

Öncelikle ev hanımlarının kredi başvurusunda bulunmasında kredi notu oldukça büyük bir etken olmakla beraber gelir belgesi daha da önemlidir. Yani ev hanımının yüksek kredi notu ortalaması olsa dahi aylık gelir belgesi sunamaması durumunda kredi onayı almaları mümkün değildir.

Maaş bordrosu olmasa dahi ev hanımının kira geliri bulunması durumunda bunu kira kontratı gibi bir evrakla belgeleyebilmesi durumunda dahi kredi onayı almaları mümkündür. Gösterilen gelir tutarı ne kadar yüksek olursa kullanılabilecek kredi tutarı da o kadar yükselmektedir.

Ev Hanımlarına Kredi Verilir Mi?

Ev hanımının kredi kullanabilmesi tamamen gelir sunabilmesine bağlıdır. Gelirsiz kredi kullanılamadığı için ev hanımlarının kesinlikle kredi kullanmaları mümkün değildir.

Gelir belgesiz kredi veren bankalar sadece bu belgenin elden teslim edilmesini zorunlu kılmamakta olup gelir elde etmeyen kişilerin kredi kullanmalarına izin vermemektedir. Bu aynı kişilerin çalışmayan arkadaşlarına borç para vermek istememesine benzer. Yani banka sadece kullandırdığı kredinin geri dönüşünü, ödemelerini sağlama alması durumunda kredi onayı vermeyi tercih etmektedir.