Bankaların ev hanımlarına olan yaklaşımları ne yazık ki pek olumlu değildir. Bankalar kredi kullanmak istiyorum diyen ev hanımlarına izin vermezken bunun en önemli nedeni ev hanımlarının düzenli bir gelirlerinin bulunmamasıdır. Özellikle de son derece yüksek tutarlı olan ve uzun vadeli kullanılan konut kredilerinde de ev hanımlarına son derece mesafeli yaklaşılmaktadır.

Ev hanımına konut kredisi kullandırılıp kullandırılmayacağı konusundaki en önemli veri ev hanımının kredi notu olup olmadığı kredi notu ortalaması ve kara listede olup olmadığıdır. Ne yazık kara listede olanlara kredi verilmediği için daha önce kredi borcu nedeni yasal takip altına giren yani kara listeye girenlere kredi verilmediği için kredi onayı alınması daha da zorlaşmaktadır.

Ev hanımının konut kredisi kullanması kadın ile aynı evde yaşadığı ikametgahı bulunan kişilerin aylık gelir toplamlarına bağlıdır. Yani kadın çalışmasa dahi aylık geliri yüksek olan bir eşe sahipse onun kefaleti altında konut kredisi onayı alınabilmesi adına çok önemlidir. Buna ek olarak bu kredi tutarının aylık ödeme tutarı ile hane halkı aylık gelir tutarının ortalamasına bağlı olarak kredi onayı alınması kolaylaşmaktadır.