Dünyanın gerçekten en ağır işçileri olan ancak mesleklerinin hiçbir geçerliliği olmadığı ev hanımları aynı sorunları bankalar ile de yaşamaktadır. Yapılan araştırmalar bugüne kadar mikro krediler gibi özel kredi paketlerinden yararlanan ev hanımlarının nerede ise tamamının kredilerini sorunsuz bir şekilde yatırdıklarını gösterse de ne yazık ki bankalar aylık belgelenebilir gelir kriterini karşılayamadıkları için ev hanımlarına kredi verilmesine izin verememektedir. Peki, ev hanımı kredi çekebilir mi?

Burada ev hanımının kredi çekip çekemeyeceği aylık düzenli bir gelire sahip olup olmadıklarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ev hanımı olmasına rağmen bankalara bir gelir belgesi sunabilecek olan ev hanımlarına kredi veren bankalar 2016 yılında bulunmakla beraber hiçbir şekilde gelir beyan edemeyen, üzerine kayıtlı bir taşınmaz bulunmayan ya da bankaya kefil gösteremeyen ev hanımlarının ise hiçbir şekilde kredi kullanmaları mümkün değildir. Aslında bu durum tıpkı çalışmayan bir kişiye kimsenin borç vermek istememesine benzer. Yani banka ev hanımının çalışmamasından ve borcunu ödemekte yararlanacağı düzenli bir gelire sahip olmamasından dolayı bir süre sonra kullandığı krediyi ödeyemeyeceğini düşünür.

Bilindiği üzere bankalar kar amacı güden şirketlerdir ve en büyük kayıpları batık krediler olarak adlandırılan kullandırdıkları kredileri geri alamamalarıdır. En güçlü bankaların bile bir süre sonra sorun yaşamasına neden olan hatta Amerika Birleşik Devletlerini tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşamasına neden olan batık krediler nedeni ile bankalar kesinlikle aylık düzenli gelire sahip olmayan kişilere kredi kullanımına sıcak bakmamaktadır. Ev hanımlarına kredi verilmemesinin de en önemli nedeni budur. Ancak ev hanımının kredi kontratı dahi olsa bir gelir gösterebilmesi kredi onayı almasını sağlar. Ev hanımı kredisi olarak bilinen kredi paketlerinin tümünde bu şart aranır.

Ancak devlet destekli kredi paketlerinde ve Avrupa Birliği hibe kredileri üzerinden kullandırılan özel kredi paketlerinde böyle bir şart aranmaz. Bu kredi paketlerinde ise kullandırılan kredilerin üretim için kullanılması şartı bulunur. Yani bu krediler ev hanımlarının ekonomiye katılımlarının desteklenmesi amacı ile kullandırılan kredilerdir. Aksi durumlarda ne yazık ki bu kredilerin kullanılması da mümkün değildir. Yani ev hanımının bu kredi paketinden yararlanarak bulunan borçlarını ödemesi ya da aldığı kredi tutarını şahsi ihtiyaçları için kullanması söz konusu olamaz.

Zaten bu tip kredilerde başvuru çok yoğun olduğu için İŞKUR ev hanımları için kurslar açmakta ve bu belgeleri alan kişilerin başvuruda bulunmalarına izin verilmektedir. Aksi durumda ev hanımının kredi kullanması mümkün olmamaktadır. Ancak konut kredisi paketlerinde durum farklı olup eşin kefil olması ve maaşının kredi tutarını karşılaması durumunda ev hanımının kredi çekmesi mümkündür. Yani ev hanımlarına konut kredisi kullandırılmakta olup bunun nedeni konut kredisi başvurularında hane halkı geliri tutarının temel alınmasıdır. Hane halkı geliri kullanılacak olan krediyi karşılıyor ise bu durumda ev hanımı gelir belgesi göstermeden kredi kullanma hakkı kazanmaktadır.