Ülkemiz şartlarında ev sahibi olmak, önceki senelere göre artık daha kolay. Ancak birçok kişinin kafasında, ev almak mı yoksa kirada oturmak mı sorusu var.

Ev Satın Almak

Birçok kişi, hayalindeki eve sahip olmasa da “başımızı sokacak bir yer olsun” yeter düşüncesi ile ve imkânları doğrultusunda ev satın alıyor. Aslında ev sahibi olmak, kirada oturmaktan daha avantajlıdır. Ancak kirada oturmanın da bazı avantajları vardır.

Ülkemizde iki şekilde ev sahibi olunabiliyor. Genelde banka kredileri ile ev sahibi olma yöntemi daha çok uygulanıyor. Eğer elinizde biriktirdiğiniz ya da toplu bir şekilde elde ettiğiniz nakit paranız varsa, ev alabilirsiniz.

Ne Kadar Kredi Verilmektedir ?

Banka kredileri ile ev almak isteyenlerinde bilmesi gereken bazı noktalar var. Konut kredileri her zaman için satın alınacak olan evin %75’i oranında veriliyor. Yani %25 gibi bir miktar peşinat olarak satın alınacak olan eve verilmek zorunda. Konut kredilerinde ayrıca dosya ve işlem masrafı adı altında ücretleri de ödemek gerekiyor. Eğer satın aldığınız evde bazı eksikler varsa, bu eksikleri tamamlamak için de bir miktar para ayırmanız gerekebilir.

Ayrıca banka kredilerini ödemek ülke şartlarında biraz riskli olabiliyor. Değişken faiz oranlarının kredi tutarlarına olan etkisi bu risklerden yalnızca bir tanesidir.

Satın aldığınız evi kolayca değiştiremeyeceğiniz için alırken iyi araştırma yapılması ve düşünülmesi gerekiyor. Evin konumu, ısı yalıtım durumu, merkezi yerlere olan yakınlığının iyi hesaplanması gerekiyor.

Kirada Oturmak Nasıl Bir Şeydir?

Ev sahibi olmanın zorlukları var, ancak kirada oturmanın da bazı zorlukları bulunuyor. Her ay kira ödemek birçokları için zor bir iş. Kirada oturmanın belki de en büyük zorluklarından bir tanesi, istediğiniz değişikliği yapamamanız. Oturduğunuz evde yeni bir şey yapmak isterseniz, öncelikle ev sahibine danışmalısınız.

Ayrıca evde yapılacak tadilâtın ücretini ev sahibinden talep etmelisiniz ki çoğu ev sahibi bu durumu kabullenmeyebiliyor. Evde bir hasar meydana geldiğinde bunu sizin karşılamanız gerekiyor.

Ancak her şeye rağmen kirada oturmanın da güzellikleri var. Eğer bulunduğunuz evi beğenmezseniz, yeni bir kiralık eve taşınma şansınız var.