Pek çok kişinin ortak hayali kendi evine sahip olmaktır. Ne yazık ki günümüzde konut fiyatlarının son derece yüksek olması bu hayalleri imkansız hale getirirken bu konudaki en büyük destekçi ise hiç şüphesiz konut kredisi kullanmak olmaktadır.

Konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyen kişiler toplamda büyük bir faiz yükü ile karşı karşıya kalsalar da bu süre içerisinde ödenecek olan kira toplamı faiz yükünden düşülürse daha makul seviyeler ödendiği ortaya çıkmaktadır. Ev satın almak isteyen kişilerin iki seçeneği bulunur. Bunlardan ilki para biriktirerek ev satın almak seçeneğidir.

Ancak konutların satış fiyatlarının son derece yüksek olması para biriktirmenin ise zorlaşması bu seçeneği çok daha zor bir hale getirmektir. İkinci seçenek ise konut peşinatı kadar olan tutarın biriktirilerek üzerine de konut kredisi kullanmaktır. Bu seçenek daha kısa sürede ev satın alınmasını sağladığı için daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Dar gelirliler için konut projeleri üreten TOKİ konutları için satın alma son derece kolay olurken konutların kura çekimi ile satılması ev sahibi olma şansını azaltmaktadır.