Ev Almak İçin Ne Kadar Para Gerekir?

Borsa Ne İşe Yarar?

Hemen hemen herkes bir evinin olmasını ister. Ancak bunun için gerekli paranın ne kadar olduğu en çok sorulan sorulardan biridir. Yazımızda bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. 

Ev almak her zaman için çok para gerektiren bir satın alma işlemi olmuştur. Ev almak isteyen kişinin ya birikmiş parası olması gerekir ya da bankadan kredi çekmesi gerekir. Bu nedenle ev almak her zaman için insanları zorlamıştır. Eğer ev almak istiyorsanız yüklü bir miktar parayı gözden çıkarmanız ya da bankalara 10 yıl, 20 yıl, 25 yıl ve hatta belki de 30 yıl boyunca taksit ödemeyi göze almanız gerekmektedir.

Ev Almak İçin Gereken En Az Tutar

Ev almak için ihtiyacınız olan tutarı öğrenmek istiyorsanız bu hesaplamanın pek çok etkenden etkilendiğini de bilmeniz gerekir. İhtiyacınız olan tutar birikiminizin olup olmamasına, evin fiyatına ve evi hangi yolla almayı tercih ettiğinize bağlıdır. İstediğiniz evin hangi özelliklere sahip olduğu ve sizin tercih ettiğiniz ev tipinin nasıl özellikler gösterdiği önemlidir.

Almak istediğiniz evin değeri çok yüksekse ve aylık geliriniz bankadan kredi alarak evi satın almaya uygunsa bankadan düşük faizli mortgage kredisi alarak bu evi satın almanız mümkündür. Ancak satın almak istediğiniz evin değeri çok yüksek değilse bu durumda biraz para biriktirmeniz ve uygun bir peşinatla düşük faizli konut kredisi almanız daha uygun olacaktır. Yani vade ne kadar kısalırsa o kadar avantajlı olursunuz.

Mortgage Kredisi Mi Konut Kredisi Mi?

Mortgage kredisi ile konut kredisi birbirinden farklıdır. Evinizi mortgage kredisi ile almak istiyorsanız bir peşinat vermenize gerek yoktur. Bu durumda evin ekspertiz değerinin yüzde 100’ü kadar kredi alırsınız. Ancak bu durumda hem vade 25 – 30 yıla kadar uzar hem de faizler pek düşük olmaz. Konut kredisi ile evinizi almak mortgage kredisi ile ev almaya göre daha avantajlı olabilir. Çünkü bu durumda peşinat vereceğiniz için vadeler kısalacak ve uygulanan faizler düşecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Devlet Destekli Evlilik Kredisi Koşulları

Konut kredisi ile ev almak istediğinizde bankalar size evin ekspertiz değerinin yüzde 75’i kadar kredi verecektir. Kalan yüzde 25’lik kısmı sizin peşinat olarak vermeniz şarttır. Ancak isterseniz bu oranın üstünde de peşinat verebilirsiniz. Böylece evinizi çok daha kısa vadede alabilirsiniz.

Ev Almak İçin Yapmanız Gereken Masraflar

Ev sahibi olmak için ihtiyacınız olan şey sadece birikim ya da baka kredisi değildir. Ev alırken ödemeniz gereken masraflar da mevcuttur. Tapu masrafı, tapuyu adınıza alırken evin satılan değerinin belirli bir oranı kadar tahsil edilen vergi ve daha bunun gibi pek çok masraf çıkacaktır. karşınıza. Bankadan kredi alırken de ekspertiz ücreti, ipotek ücreti, kredi tahsis ücreti yani dosya masrafı gibi masraflar çıkacaktır. Bu nedenle hesabınızı iyi yapmanız ve masraflar için kenara bir miktar para ayırmanız şarttır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.