Ülkemizde konut sahibi olmak zor ve uzun bir süreç gerektiren işlerden olabiliyor. Belki de birçokları için hayatlarında karşılarına bir defa konut alma fırsatı çıkabiliyor. Bu yüzden belli başlı noktalara dikkat ederek iyi bir ev sahibi olunabilir.

Kredi Çekme Yöntemi İle Ev Sahibi Olmak

Birçok kişi bankalardan kullandığı krediler sayesinde ev sahibi oluyor. Bankalar ev kredisi verirken, satın alınacak evin değerinin %75’i oranında kredi kullandırıyor. Satın alacağınız evin bedelinin %25’i cebinizden çıkacak ve peşinat olarak alınacaktır. Bunun dışında kredi çekmeden önce kredi notunuzu öğrenmekte fayda var.

Kredi Ödemesi için Bütçenizi Ayarlayın

Kredi kullanmadan önce aylık olarak ödemeniz gereken miktarı mutlaka hesaplayın. Satın alacağınız eve %25 peşinat ödeyeceğiniz düşünüldüğünde, diğer taksitlerle birlikte zorlanabilirsiniz.

Ev Seçimini İyi Yapın

Eğer bir aileniz varsa ev seçimini aile bireylerinin durumuna göre yapmanız gerekir. Satın alacağınız evin özellikleri size ve ailenize uygun olmalıdır. Ev satın almadan önce; semtinin iyi olması, merkezi noktalara yakın olması ve evin yeni olması önemlidir.

Satın Alacağınız Evde Kiracı Varsa…

Kiracı ile yapılan kontratı iyi inceleyin, tahliye şartları evi hemen alabilmenize engel olmasın.

Evin Yasal Durumunu Öğrenin

Kat irtifakı, iskân izni, yapı kullanım izni gibi önemli maddelerin olup olmadığını iyi inceleyin. Bazı durumlarda tapu iptal davası ile ilgili sorunlar ile karşılaşabilirisiniz.

Evin Satış Değerini Kontrol Edin

Tapu işlemlerinde satın alacağınız evin bedelinin beyan edilmesi önemlidir. Bankalardan alacağınız kredi buna bağlıdır. İlerleyen dönemlerde evinizi satarken bedel kaybına uğramamış olursunuz.

Evi Satın Aldığınız Kişi ile Bir Süre Haberleşin

Evi satın aldığınız kişi ile bir süre daha haberleşin. Bu durum size yanlış bir şeylere gittiğinde müdahale imkânı verir. Eğer satın aldığınız ev inşaat halinde ise durumunu sıklıkla kontrol etmeli ve gelişmelerden haberdar olmalısınız.

Acil Durumlar için Hazırlıklı Olun

Kredi çekmeden ya da nakit olarak evi satın almadan önce, kenarda acil durumlar için bir miktar paranız olsun. Özellikle bankalardan alınan kredilerde faiz artışlarından dolayı kenara koyduğunuz paraya ihtiyacınız olabilir.

Tek Bir İlânla Yetinmeyin

Eğer satılık ev ilânlarına internet üzerinden bakıyorsanız, evin görünüşü hoşunuza gitse bile aldatıcı olabilir. Mümkün olduğunca çok ev ilânına bakın. Eğer mümkünse evi yerinde görün. Böyle yapmanız, hata yapma ihtimalinizi en aza indirecektir. Satın alacağınız evin özelliklerini bir bütün olarak ele alın. Meselâ evin dış boyası güzel diye aldanmayın, sıcaklık durumunu ve hangi katta olduğunu da göz önünde bulundurun.

Uzman Yardımı Alın

Ev özellikleri hakkında teknik bilgilere yeterince vakıf değilseniz, bir uzmandan yardım almanız iyi olacaktır. Binanın yaşı, deprem durumu, sıcaklığı, kullanılan malzemelerin kalitesi ve daha birçok konu hakkında uzman kişi sizi bilgilendirecektir. Satın alacağınız ev için kredi kullanıyorsanız, bankaların görevlendirdiği uzmanlar evin değeri hakkında bankalara bilgi verirler. Bir uzmanla görüşerek evin değeri hakkında bankalardan önce bilgi edinebilirsiniz.