Esnaf Kart yakın zamanda yaşantımızda ve alışverişlerimizde karşılaşacağımız bir indirim kartıdır. Bu kart esnaflara ve sanatkarlara hem kolaylık hem de indirim sağlayacak. Esnaf Kart hakkında ilk bilgileri TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu) Genel Başkanı Bendevi Palandöken verdi. Buna göre TESK zaten bu kart üzerinde bir süredir çalışıyordu.

Esnaf Kart Ücretsiz Dağıtılacak

Esnaf Kart esnaflara ve sanatkarlara alışverişlerinde indirim ve kolaylık sağlayacak bir kart proje olarak karşımıza çıkıyor. Bu proje TESK tarafından yürütülmekte. TESK Genel Başkanı tarafından verilen son bilgilere göre Esnaf Kart yakın zamanda esnaf ve sanatkarlara onların talepleri doğrultusunda ücretsiz olarak dağıtılacak. TESK Genel Başkanı Palandöken’in yaptığı açıklamalara göre Esnaf Kart akaryakıt alımları başta olmak üzere pek çok alışveriş sırasında esnaflara ve sanatkarlara avantaj sağlayacak.

Esnaf Kart, esnafların ve sanatkarların yaptıkları harcamalarda avantaj sağlamaları ve kolaylık yaşamaları için düşünülmüştür. Esnaflar ve sanatkarlar ekonomiyi canlı tutan ve ekonominin ayakta kalmasını sağlayan işletmecilerdir. Bu nedenle onların yaptıkları alışverişlerde bu şekilde indirimlerden yararlanmaları çok önem arz etmektedir.

Esnaf Kartın Özellikleri Nelerdir?

Esnaf Kartın özellikleri konusunda TESK Genel Başkanı Palandöken açıklamalar yaptı. Buna göre Esnaf Kartın özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Esnaf Kart sayesinde esnaf ve sanatkarlar hem ticarî hem de bireysel araçlar için akaryakıt, oto lastiği ve benzeri ürün alışverişlerinde avantaja sahip olacaklar.
  • Esnaf ve sanatkarlar aileleri için Esnaf Kartla yapacakları giyim harcamalarında ve ayrıca konaklama harcamalarında ayrıcalığa sahip olacaklar.
  • Esnaf ve sanatkarlar kendi aralarında Esnaf Kart ile yaptıkları alışverişlerde de indirimlerden yararlanacaklar.
  • Türkiye’de bulunan iki milyon esnafın ve sanatkarın aileleriyle birlikte Esnaf Karttan yararlanması bekleniyor. Hesaplamalara göre sayının 10 milyon kişiye ulaşması mümkün.
  • Esnaf Kart sayesinde esnaflar ve sanatkarlar sadece evleri için yaptıkları harcamalarda değil iş yerleri için yaptıkları harcamalarda da indirimden yararlanabilecekler.

TESK Üyesi Olmanın Avantajları

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken Esnaf Kartın özelliklerin ve ayrıcalıkların yanı sıra başka yararlarına da değindi. Esnaf Kart sahibi olan esnaflar ve sanatkarlar elektriği indirimli olarak kullanacaklar. Üstelik esnaf ve sanatkarlar bu avantajdan isterlerse evlerinde isterlerse iş yerlerinde yararlanabilecekler. Bu indirimden yararlanmak için ödenen aylık elektrik faturasının 82 TL’nin üstünde olması yeterli.

Bu ay projemizin ilk ayağında esnaf ve sanatkarlar indirimli elektrik kullanmaya başlayacak. 82 liranın üzerinde elektrik faturası ödeyen her esnaf ve sanatkar ister işletmesinde, ister evinde, isterse anne babasının evinde dilediği elektrik firmasından alacağı indirimli elektriği kullanmaya başlayacak. Esnaf ve sanatkar bundan sonra TESK üyesi olmanın avantajını hayatının her alanında hissedecek ve kullanacak.