Hükümet esnafa müjdeyi verdi. Küçük esnaf faizsiz ve 12 ay ertelemeli olarak 50 bin TL’ye kadar destek kredisi alabilecek. Üstelik bu kredi 36 ay vadeli şekilde verilecek.

Hükümet yaptığı birtakım görüşmelerden ve toplantılardan sonra küçük esnafa faizsiz, 12 ay ertelemeli şekilde 50 bin TL’ye kadar ve 36 ay vadeli destek kredisi verme kararı aldı. Bunun gerekçesi olarak da hem ülkesel hem de küresel boyutta gerçekleşen ve herkesi olumsuz yönde etkileyen siyasî ve ekonomik gelişmeler gösterildi. Ayrıca bu destek kredisinin bir de önleyici etkisi göz önüne alındı. Yani aslında bu destek kredisi ile esnafın, yaşanan olumsuz gelişmelerden etkilenmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Böylece yaşanan sıkıntılar sonucu ortaya çıkacak olası bir krizden etkilenmemeleri hedefleniyor. Küçük esnafa sunulacak faizsiz ve 12 ay ertelemeli söz konusu kredilerin faizlerinin KOSGEB ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanması planlanıyor.

Küçük esnafsanız ve hem ülkesel hem de küresel boyutta yaşanan ekonomik ve siyasî gelişmeler sizi de olumsuz yönde etkiliyorsa devletin sunduğu bu avantajlı krediden yararlanabilirsiniz. Üstelik şimdi aldığınız 50 bin TL’ye kadar faizsiz krediyi aldığınız tutarda ve bir yıl sonra yani 2017 yılının sonunda geri ödersiniz. Kredi geri ödemeleriniz başladığı zaman bu ödemeler sizden üç aylık olarak alınacaktır. Yani aldığınız krediyi 36 ay vadeli şekilde ve sekiz taksitle ödeyeceksiniz. Bu durumda 50 bin TL kredi aldığınızda ve geri ödemelere başladığınızda üç ayda bir 6.250 TL taksit ödemeniz olacaktır.

Devlet tarafından verilen bu avantajlı krediden yararlanabilmeniz için hükümet tarafından belirtilen bazı koşullar vardır. İlk ve en önemli koşul bu krediyi alabilmeniz için KOSGEB’e üye olma koşuludur. Ayrıca üye olmanız da yeterli değildir. Üyeliğinizin güncel olması da gerekmektedir. Eğer  daha önce aldığınız bir faizsiz destek kredisi varsa yine söz konusu krediden yararlanmanız mümkün değildir. Ayrıca daha önce aldığınız bir destek kredisi varsa ve bunu ödemediyseniz yine faizsiz destek kredisinden yararlanamazsınız. Faizsiz destek kredisi hakkında diğer ayrıntıları ve koşulları KOSGEB websitesinde bulabilirsiniz.