Son dönemde artan yüksek kredi faiz oranları nedeni ile finansman sıkıntısı yaşayan esnafa yeni bir müjde geldi. Devlet destekli kredi müjdesi verilen esnafın yanı sıra yeni iş yeri açmak isteyen girişimcilere de destek sözü verildi.

Devlet Destekli Esnaf Kredileri 

Yapılan çalışma sonucunda üst limiti 150 bin lira olarak belirlenen kredi desteğinde esnafı sevindiren en büyük detay ise faiz yükünün yarısının devlet tarafından karşılanması. Bu da esnafa yüzde 50 faiz indirimi uygulanması anlamına geliyor ki esnafın en çok şikayetçi olduğu konu olan yüksek kredi faiz oranı sorunu da bu şekilde çözülmüş oluyor.

Girişimci Destekleri 2016

Devlet kredisi olarak ta anılan kredi kampanyasında sevindiren bir başka detayda kredi desteğinin esnafların yanı sıra yeni iş yeri açmak isteyen girişimcilere de verilecek olması. Bu sayede 150 bin liraya kadar kredi desteği sağlanacak olan girişimciler daha rahat bir şekilde yeni iş yerlerini açarken açılan her yeni iş yeri de işsizlik oranının düşürülmesi anlamına gelecek.

60 Ay Vadeli Esnaf Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılacak?

12 ay ile 60 ay arasında değişen vadelerde kullanılacak olan esnaf kredisi için başvuruda bulunmak isteyen kişiler başvurularını Merkez Birliği Kefalet Kooperatifleri, Kamu Bankaları ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birlikleri üzerinden gerçekleştirebilecekler.

Bu Krediye Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Esnaf kredisi için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin sadece vergi levhası bulunması ve esnaf sicil kaydına sahip olmaları yeterli oluyor. Bu kriterlere sahip olan kişilerin kullandıkları 100 bin lira kredinin geri ödemesi sadece 120 bin lira olurken kredi masrafı olarak ise yaklaşık 4 bin lira kesintide bulunuluyor.