Küçük ve orta ölçekli işletmeler yani “esnaf” için bankalar özel kredi kampanyaları düzenliyor. Esnafın acil nakit ihtiyaçlarına hızlı ve kolay bir çözüm getiren esnaf KOBİ kredisi, bugün hemen her bankadan kullanabileceğiniz kredi türleri arasında. İşletmenizi büyütmek, yenilemek, sermayenizi desteklemek ya da yeni bir proje için maddi desteğe ihtiyacınız varsa, işletmeler için kullanabileceğiniz bu kredi türünü tercih edebilirsiniz. Bireysel kredi olmadığı için şahsi nakit ihtiyaçlarınız için kullanabileceğiniz bir kredi seçeneği değildir. Peki, hangi bankalar KOBİ kredisi veriyor?

Denizbank

Sadece tek bir adımla, cepten, internetten ya da şubeden yapacağınız başvuru ile işletmeniz için Denizbank’tan 80.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz. Taksitli ticari kredi kapsamında kullanabileceğiniz bu kredi türüne SMS ile başvuru yapmak için TC kimlik numaranız (boşluk) ESNAF yazarak 3280’e SMS göndermeniz yeterli. Başvuru için; nüfus cüzdanı fotokopisi, imza beyannamesi, son iki yıla ait vergi levhası, son iki yıla ait gelir tablosu, tapu fotokopileri. Bu kredi türünde maksimum vade seçeneği 36 aydır.

Halkbank

KOBİ’lere özel kredi kampanyası düzenleyen Halkbank, franchise desteği adı altında; yeni iş yeri açmak isteyenlere de kredi olanağı sunuyor. 60 aya kadar vade seçeneğinden yararlanabileceğiniz kredi türünde eşit taksiti ödeme seçeneğinin yanı sıra, 3 ayda bir ya da 6 ayda bir ödeme seçenekleri de bulunuyor. Franchise destek kredisi ile Halkbank’tan kredi kullanacaksanız iş yeri harcamalarınızın %75’ine kadar olan kısmını kredilendirebilirsiniz.

Şekerbank

KOBİ’lere destek, Hoş geldin KOBİ sloganları ile esnaf kredisi veren bankalar arasında yer alan Şekerbank, küçük ve orta ölçekli işletmeleriniz için tüm finansal ihtiyaçlarınızda yanınızda. Şekerbank’tan kullanabileceğiniz ticari kredileri şöyle sıralayabiliriz; Rotatif Kredi, Spot Krediler, Taksitli Ticari Kredi, Dövize Endeksli Kredi ve Vergili Döviz Kredileri. Ayrıca hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni bir proje varsa, “proje finansmanı”ndan yararlanabilirsiniz.

Vakıfbank

Ticari kredilerde nakit ve gayrinakit olmak üzere iki farklı nakit seçeneği sunan Vakıfbank; ayrıca dış ticaret ve projeler için de kredi olanakları sunuyor. İş yerinizin sermaye ihtiyaçları için nakit ticari kredi kullanabileceğiniz bankada 48 aya varan vade seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Başvurularınızı Vakıfbank şubelerinden ya da internet bankacılığı aracılığı ile yapabilirsiniz.

Finansbank

Esnafa ve KOBİ’lere 150.000 TL’ye kadar ticari nakit kredi veren Finansbank, ayrıca acil ihtiyaçlarınız için aynı gün alabileceğiniz 50.000 TL kredi olanağı da sunuyor. Nakdi, Gayrinakdi, ihtiyaca özel ve tarım kredisi olmak üzere 4 farklı kategoride verilen esnaf kredilerinde ihtiyaç duyduğunuz finansman özel avantajlar ile Finansbank’ta.

Yapı Kredi

KOBİ’lere destek veren bir diğer banka da Yapı Kredi oluyor. Var olan işletmesini geliştirmek isteyenler ve yeni bir iş yeri açmak isteyenler için nakit destek kredilerinde maksimum vade 36 aydır. Bu kredi kapsamında herhangi bir üst limit bulunmadığından, işletmenizin ihtiyacına ve bankanın belirlediği kriterlere göre kullanabileceğiniz esnaf KOBİ kredisi tutarı değişiklik göstermektedir. Bu kredi kapsamında aylık, 3 aylık ya da 6 aylık eşit taksitli ödemeler ya da 6 aya kadar ödemesiz seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz.