Medeni Kanun ile düzenlenen eşler arasındaki yasal ilişki pek çok faktöre bağlı olarak belirlenmektedir. Özellikle de bankalar karşısında eşlerin bazı sorumlulukları bulunmakta ya da banka habersiz kredi çekilmesine karşı diğer eşin korunmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Eşinizin borcu olması, kredi kartı borcunu ödeyememesi ya da yasal takip altında olması ne yazık ki bazı durumlarda sizi de bağlar.

Özellikle de 50 bin lira ihtiyaç kredisi ya da 100 bin lira ihtiyaç kredisi gibi çok yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi başvurularında ya da konut kredisi gibi hem yüksek tutarlı hem de uzun vadeli kredi türlerinde ne yazık ki eşinizin kredi notu ortalaması bankanın kararı üzerinde direkt etkilidir. Bilindiği üzere kredi ödemesi ve kredi kartı ödemesinin gecikmeli ya da eksik yatırılması gibi durumlarda kişinin kredi notu ortalaması otomatik olarak düşürülmektedir.

Aslında bankaların yüksek tutarlı ve uzun vadeli kredi başvurularında baz aldıkları hane halkının kredi notu ortalaması ve gelir seviyesidir. Zaten pek çok banka konut kredisi başvurusu için başvuruda bulunan kişinin eşini kefil olarak göstermeyi tercih etmektedir. Burada bankanın amacı çiftlerin borca ortak olarak daha ciddi bir şekilde ödeme planını takip etmelerini sağlamaktır. Yine eşlerin kredi notlarının yüksek olması borçlarını daha kolay bir şekilde ödeyeceklerini göstermesi açısından banka tarafından önemli bir veri olarak kabul edilmektedir. Eşinizin kredi borcu ya da kredi kartı borcu nedeni ile yasal takip altına girmesi halinde ortak yaşam alanı olan evinizde haciz gelmesi de söz konusu olabilir.