Kredi notu ortalaması her geçen gün daha fazla alanda kullanıldığı için önemini daha da arttırmaya devam etmektedir. Günümüzde artık araba kiralama firmalarından beyaz eşya firmalarına kadar pek çok alanda yapılan başvuruların değerlendirilmesinde kredi notu ortalaması kullanılmaktadır. Peki, “eşimin kredi notu beni etkiler mi?” sorusunun yanıtı nedir?

Kredi Notu Nedir?

Bankalar üzerinden kredili ürünler kullanan kişilerin bu kredili ürünleri ödeme düzenleri ve kredili ürünleri kullanma alışkanlıklaranı göre elde edilen ortalama puanına kredi notu adı verilmektedir.

Kredi Notu Hesaplama 

Kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen kişilerin tek yapmaları gereken kredi notu hesaplama işlemini gerçekleştirmektir. Bunun için Findeks internet sitesi üzerinden hizmet alabileceğiniz gibi aynı zamanda bankaların internet şubesi ve SMS kredi notu sorgulama seçeneklerinden de yararlanmanız mümkündür.

Eşlerin Kredi Notu Birbirlerini Etkiler Mi?

Ne yazık ki günümüzde krediler ve kredi kartları pek çok çiftin sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Bir eşin ne kadar dikkatli olursa olsun diğer eşin sorumsuz davranışları nedeni ile bankalar ile sorun yaşaması çok sık görülen bir sorundur. Eşin diğerinin yüksek kredi notu ortalaması olmasına rağmen diğer eşin düşük kredi notu ortalaması olması durumunda ne yazık ki konut kredisi onay sürecinde bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Ancak ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi başvurularında eşin diğer eşe kefil olmaması durumunda kredi notu ortalamasının hiçbir önemi yoktur.