Evlilik çiftlerin yasal olarak ta birbirlerinden etkilenmelerine neden olmaktadır. Özellikle de bankalar pek çok kredilendirme işleminde eşlerin de kredilendirme notlarını dikkate almaktadır. Yani eşin kredi notu aynı zamanda diğer eşin de değerlendirmesini etkilemektedir. Bir diğer önemli soru da “eşimin kredi kartı borcu beni etkiler mi?” sorusudur.

Bu sorunun yanıtı ne yazık ki evettir. Eşinizin kredi notunun düşük olması bankalara yapacağınız ihtiyaç kredisi onaylamasında sizi etkilemezken konut kredisi başvurularında ise ne yazık ki hanede yaşayan kişilerin ortalaması temel alındığı için olumsuz bir etki yaratmaktadır. Yine yüksek tutarlı taşıt kredisi paketlerinde ve yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi paketlerinde de eşin kredi notu ortalaması dikkate alınır.

Eşin kredi kartı borcu konusunda da aynı durumlar söz konusudur. Eşimin kredi kartı borcu var diyen kişilerin kredi kartı  borçları hem kredi notu ortalamalarını etkilemekte hem de borcun ödenmemesi durumunda ortak edinilen mal varlığını tehdit etmektedir. Eşiniz borcunuzu ödemezse ve ortak bir konut bulunuyor ise banka bu konutu haczetme hakkına sahiptir.