Ne yazık ki bilinçsiz olarak kullanılan kredi kartları ve sürekli çekilen krediler evlilik birliğinin de sarsılmasına neden olmaktadır. Eşlerden birinin yapmış olduğu bu tutarsız harcamalar diğer eşin zarar görmesine neden oluyorsa bu durumda kanunlar ile eşin korunması mümkündür. Yani eşinizin çektiği krediler ve kullandığı kredi kartları nedeni ile ailenizi zarara uğrattığını düşünüyorsanız bunu engellemek için kanuni haklarınız bulunmaktadır.

Eşimin kredi çekmesini engellemek istiyorum diyorsanız bunun için bir avukata başvuruda bulunmanız yeterlidir. Eğer avukat tutacak paranız yok ise bulunduğunuz ilde bulunan avukatlık barosuna başvuruda bulunarak baronun size ücretsiz bir avukat tutmasını sağlayabilirsiniz. Tutacağınız avukat size bu konu hakkında yol gösterecek eşinizin kısıtlanması ve sizin onun vasisi olarak atanmasını sağlayabilirsiniz.

Ancak bunun için bazı şartlar bulunur. Yani eşin kredi kullanarak aile birliğini bozması temeldir. Ancak eşiniz sizin temel ihtiyaçlarınızı karşılamıyor, çektiği krediler ve kullandığı kredi kartları neden ile sizin geçim sıkıntısına düşmenize neden oluyorsa bu durumda itiraz etme hakkınız bulunur. Bir başka sıkıntıda işten çıkan eşlerin kredi kullanmaya çalışmasıdır.

Bu sorunu yaşayan kişilerin sorusu olan “eşim çalışmıyor kredi çekebilir mi?” sorusunun yanıtı kesinlikle hayırdır. Çünkü kredi kullanmak isteyenlerin mutlaka çalışması ya da aylık düzenli bir gelire sahip olması gerekir. Geliri olmayan kişi kredi kullanamayacağı için çalışmayan eşinde kredi kullanması mümkün değildir. Yasal olarak böyle bir karar çıkarılmaması durumunda kredi kullanılırken bankanın diğer eşin iznini istemesi söz konusu değildir.