Eşimin Kredi Borcunu Nasıl Öğrenebilirim?

Borsa Ne İşe Yarar?

Bankaların kullandırdığı krediler nedeni ile pek çok kişi ödeme zorluğu yaşarken bundaki en büyük aylık bütçe hesaplaması yapmadan kredi kullanan kişilere aittir. Ödenmeyen kredi borçları ailesi ile yaşayan kişiler kadar evliliklerde eşlerin de gerilimler yaşamalarına neden olmaktadır. Özellikle de “eşim benden habersiz kredi çekmiş” diyen kişilerin işleri daha da zordur. Peki, böyle bir durum ile karşı karşıya olup olmadığını öğrenmek isteyen kişiler ile “eşimin borcunu nasıl öğrenebilirim” diye soran kişiler ne yapmalıdır?

Eşimin Banka Borcunu Nasıl Öğrenebilirim?

Eşinizin bankaya olan toplam borcunu öğrenmek için yasal olarak kullanabileceğiniz hiçbir hakkınız bulunmamaktadır. Yani durup dururken bankadan böyle bir bilgiyi talep etmeniz halinde bankadan bilgi alamayacağınız gibi avukat tutmak için de haklı nedenlere sahip olmanız gerekir.

Bunun haricinde gizlice eşinizin bankaya olan toplam borçlarını öğrenmenin en etkili yolu Findeks risk raporu talep etmenizdir. Bu sayede eşinizin tüm borçlarını tek bir sayfada görür, son 5 yılda kullandığı, ödediği ve ödemeye devam ettiği borçların bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu bilgiye ulaşmak için eşinizin Findeks şifresi bilgisine ihtiyacınız olmakla beraber yine o an için eşinizin cep telefonunun da elinizde olması gerekir. Çünkü Findeks internet sitesi giriş yaparken doğrulama kodu yollamaktadır.

Eşimin Benden Habersiz Kredi Çekmesini İstemiyorum

Eşlerin kredi kullanımı konusunda yasal bir sınırlama bulunmamakla beraber diğer eşin bu borçlar nedeni ile evliliğin temelini sarstığı kanıtlanabilirse bu durumda bir yasaklama getirilmesi söz konusu olabilmektedir. Ancak bu işlemlerin yürütülebilmesi için mutlaka bir avukat tutmanız gerekir. Yine kredi kullanmama ve kredi kullanmayı yasaklama kararının çıkarılmasını sağlamak için geçerli haklı sebeplerinizin bulunması ile bu sebepleri kanıtlama yükümlülüğü de tarafınıza aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Kartı Kullananlar Dikkat

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.