Erken yaşta emekli olmak pek çok çalışanın en büyük hayallerinden birini oluşturuyor. Ancak emekli olabilmek için prim gün sayısını ve ödemelerini tamamlamanın yanı sıra yaş şartını da doldurmaları gerekiyor.

Bu anlamda beklemeleri gerekiyor. Ancak erken emeklilik için bazı meslekleri yapan ve bazı şartları taşıyan kişilerin uygun olduğu ifade edildi. Son yıllarda konu hakkında yapılan yeni düzenlemeler sonucunda engelli ve bakıma muhtaç olan çocuğu bulunan annelerin erken emekli olmalarının önünün açıldığı ifade edildi.

Yapılan çalışma kapsamında engelli ve bakıma muhtaç olan kadının 2008 Ekim ayından sonra prim ödeme gün sayılarının çeyreği alınarak toplam gün sayılarına ekleniyor ve ortaya çıkan bu süreler ise emeklilik yaşından çıkarılarak hesaplanıyor.

Ağır İşlerde Çalışanlara Erken Emeklilik

Yapılan düzenlemeler sonucunda baz meslek gruplarının oldukça ağır işlerde çalıştıkları ve yıpranma paylarının çok daha yüksek olduğu ifade edilmişti. Bu anlamda meslek gruplarında çalışan kişilere ilave prim haklarının tanındığı ifade edildi. Emekli olunacak prim sayısını bir yandan artarken bir yandan da emeklilik için belirlenen yaş haddinin öne çekilmesi bekleniyor.

Yapılan düzenlemeler ile birlikte kurşun ve arsenik işçilerin ilk sırada olmak üzere polis ve milletvekillerine de imkan tanınıyor. Erken emekli olabilmek için 3600 gün çalışma şartı aranıyordu.

Bu anlamda 2008 yılından önce yıpranmaya tabi tutulmayan çalışma sürelerinin esas alınacağı ve böylece sonraki dönemler için yaş imkanlarının öne çekileceği belirtildi. Yıpranma payı bulunan meslekler için çalıştıkları her bir sene için 60 ile 80 gün arasında yıpranma payının verildiği ifade edildi.

Yapılan incelemeler sonrasında günümüzde yaşı bekleyerek emekli olmak isteyen 500 bin kişinin olduğu ifade edildi. Bu sorunu çözebilmek için bir çalışmanın başlatıldığı ve bu çalışma hayata geçerse yüzde 5 oranında düşük maaşla yaşa takılanlara erken emeklilik fırsatının sunulabileceği ifade edildi. Ancak bu anlamda sadece SSK’lıların faydalanabileceği diğer Bağkur ve memur emeklileri için geçerli olmadığı ifade edildi.