Çalışanların en büyük hayallerinden birisi yaşlılıklarında rahat etmek ve düzenli maaş almaya devam etmek olduğu için erken emeklilik konusunda da çeşitli hayaller kurdukları bilinir. Bunun üzerine devlet tarafından yapılan çeşitli çalışmalar doğrultusunda son zamanlarda emekliliğin daha kolay hale getirildiği ve bu durumda çalışmaların hala devam ettiği biliniyor. Son yıllarda pek çok kişinin erken emeklilik beklediği düşünüldüğü zaman SGK yetkilileri tarafından erken emeklilik müjdesinin verildiğini açıkladı.

Erken emeklilik son zamanlarda oldukça fazla gündeme gelmiş ve 2018 yılı itibariyle yapılan yeni bir düzenleme ile daha kalıcı hale getirilmiştir. Yeni düzenlemeler ile birlikte 2008 yılından önce yapılan çalışma sürelerinin ve aynı zamanda yıpranma paylarının da erken emeklilik süresince göz önünde bulundurulacağı ifade edildi.

Yıpranma paylarının göz önünde bulundurulmasının ardından emeklilik süresinin 2.5 yıl erkene çekilebileceği ifade edildi. Yıpranma payında ise yaş süresinden dolayı yarı yarıya bir indirimin yapıldığı açıklanmıştı. Böylece 5 yıl yıpranma payı bulunan kişilerin emeklilik süresinin 2.5 yıla kadar düşürüldüğü ve böylece öne çıkarıldığı açıklandı.

Erken Emeklilik Nasıl Olur 2017 - 2018 ?

Erken Emeklilik Nasıl Olur 2017 – 2018 ?

Erken Emeklilik Nasıl Olur?

SGK tarafından yapılan son açıklamalar kapsamında yıpranma payının erken emeklilik süresi ile yakından bağlantılı olduğu ifade ediliyor. Bunun üzerine her meslek grubunda değil sadece yıpranma payının mümkün olduğu meslek gruplarında bu imkanın sağlanabileceği açıklandı.

Özellikle MİT görevlisi, itfaiyeci, su altında çalışanlar, demir çelik işçileri, gazeteci ve madenci gibi meslek gruplarında çalışanlara özel olarak yıpranma payı imkanlarının verildiği açıklandı.

Daha önceki çalışmalar kapsamında yaş ve yıpranma payının göz önünde bulundurulabilmesi için en az 10 yıl çalışma süresinin belirlenmesine karar verilmişti. Ancak yapılan son çalışmalar kapsamında bu durum içinde bir kolaylık sağlanacağı açıklandı. Bunun üzerine yıpranma payının 2008 yılı öncesinde doldurmuş olanların emeklilik sürelerinden yaklaşık 2.5 yılın düşeceği ifade edildi.

Doktorların ise her ay boyunca 6 gün boyunca nöbet tutmaları sonucunda yıl sonunda bu durumun 90 güne tekabül etmesi doktorlar için 3 ay erken emeklilik imkanı sağlayacak.

Dileyen okurlarımız bu konuda daha fazla bilgiye ulaşmak için Finans kategorimize göz atabilirler.