Tüm çalışan bireylerin ortak amacı biran önce emekli olmaktır. Yapılan yeni yasal düzenlemeler ile beraber ne yazık ki emekli olmak çok daha zor bir hale getirilirken pek çok kişi de “nasıl daha erken emekli olurum?” sorusunun yanıtını aramaktadır.

Emekli Olma Yaşı

Emekli olmak isteyen kişilerin mutlaka yaş sınırını doldurmuş olmaları gerekir. Çıkarılan yeni kanunlar ile beraber emekli olma yaşı 2016 yılında kişinin ilk işe giriş tarihine göre belirlenmektedir. Yani kaç yaşında emekli olacağınızı ilk işe girdiğiniz tarih belirlemektedir.

Bu tarih sınırlamasına göre kişinin emekli olma yaşı belirlenir. Yaşın doldurulmasının yanı sıra kişinin hizmet yılı ve prim gün sayısını da doldurması gerekir. Yani tek başına emeklilik yaşı doldurulmasının emekli olmak için bir yeterliliği yoktur.

Emekli Olmak İçin Yapılması Gerekenler 

Emekli olmak isteyen kişilerin aranılan emeklilik şartlarını taşımaları durumunda bağlı bulundukları kuruma emekli olma dilekçesi ile başvuruda bulunmaları gerekir. Dilekçeniz incelenecek ve emeklilik şartlarınızı taşıyıp taşımadığınız kontrol edilecektir. İlgili şartları taşımanız durumunda ise emeklilik başvurunuz onaylanarak emekli olmanız sağlanacaktır.